SPORTURI  »  ALTELE  »  LUPTE

Încă o medalie pentru România la Europenele de lupte!

Articol de GSP - Publicat joi, 10 martie 2016 22:26

Sportivul Ivan Guidea a câştigat, joi, medalia de bronz la categoria 61 de kilograme din cadrul Campionatelor Europene de lupte de la Riga, informează agenția News.ro.

Guidea, care a adus a treia medalie pentru România, l-a învins, în meciul pentru bronz, pe ucraineanul Petro Bileiciuk.

Medalia de aur a fost câştigată de georgianul Vladimer Hincegaşvili, care a trecut, în finală de Heorhi Kaliyeu (Belarus).

Tot joi, Simona Pricob s-a clasat pe locul cinci la categoria 55 kilograme, după ce a fost învinsă în meciul pentru medalia de bronz de Ramona Galambos din Ungaria.

România a obţinut până în prezent trei medalii la Campionatele Europene de la Riga, una de argint prin Emilia Alina Vuc (48 kilograme) şi două de bronz prin Andrei Dukov (57 kilograme) şi Ivan Guidea (61 kilograme).