SPORTURI  »  ALTELE  »  JOCURILE OLIMPICE DE IARNĂ

VIDEO 5 români au concurat azi la Jocurile Olimpice de Iarnă » Ce rezultate au obținut

Paul Constantin Pepene // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat vineri, 11 februarie 2022 10:47 / Actualizat vineri, 11 februarie 2022 14:37

În a 7-a zi a Jocurilor Olimpice de Iarnă, România a avut 5 sportivi care au concurat.

• Jocurile Olimpice sunt transmise la TV de Eurosport și, unele competiții, de TVR.

UPDATE 14:00 » Daniel Cacina se califică, Feldorean ratează la limită

Daniel Andrei Cacina a reușit calificarea în următoarea rundă. Acesta s-a clasat pe locul 44, după o săritură de 114 metri. A obținut 88.8 puncte.

Andrei Feldorean a ratat la limită calificarea. A fost al 52-lea, după ce a primit 69 de puncte. Ultimul care a obținut calificarea în runda următoare a fost cehul Radek Rydl (locul 50), cu 74,5 puncte.

UPDATE 13:00 » Acum concurează Cacina și Feldorean

Daniel Andrei Cacină și Andrei Feldorean concurează la sărituri cu schiurile pe trambulină mare, în calificări. Pentru a merge mai departe, cei doi trebuie să se claseze între primii 50 de sportivi.

UPDATE 12:00 » Natalia Ushkina s-a clasat pe 71

Natalia Ushkina a încheiat cursa pe locul 71, din 89.

Medalia de aur a fost câștigată de Marte Olsbu (Norvegia). Argintul l-a câștigat Elvira Oberg (Suedia), iar pe locul 3 a venit italiana Dorothea Wierer.

UPDATE 11:00 » A început proba Nataliei Ushkina

Natalia Ushkina a început proba de 7,5 km sprint.

UPDATE 10:30 » Paul Pepene, locul 30, Raul Popa, locul 64

La finalul probei, Paul Constantin Pepene a terminat pe locul 30, din 95, în timp ce Raul Mihai Popa a venit al 64-lea.

Medalia de aur i-a revenit lui Iivo Niskanen (Finlanda). Pe podium s-au mai clasat Aleksandr Bolshunov ((Comitetul Olimpic din Rusia) și Johannes Klaebo (Norvegia).

UPDATE 09:00 » Pepene și Popa au început proba de schi fond

Proba de schi fond 15 km a început, cu cei doi români la start.

5 români concurează azi la Jocurile Olimpice

În probele de la Beijing, România e reprezentată azi de Paul Constantin Pepene și Raul Mihai Popa (schi fond, 15 km clasic), Natalia Ushkina (7,5 km sprint) și Daniel Andrei Cacină și Andrei Feldorean (sărituri cu schiurile pe trambulină mare, în calificări).

Primii care vor concura sunt Paul Constantin Pepene și Raul Mihai Popa, proba lor începând la 09:00. De la 11:00 intră în scenă Natalia Ushkina, iar de la 13:00, Daniel Andrei Cacină și Andrei Feldorean vor concura în calificări la sărituri cu schiurile.

Joi, primul Top 10 pentru delegația „tricoloră”

România s-a clasat  joi pe poziția a noua la sanie din paisprezece ștafete care au fost înscrise în concurs.

În componența Raluca Strămăturaru, Valentin Crețu și Vasile Gîtlan/Lucian Șerban, românii au totalizat pe coborâri 3:07,692, depășind Cehia, Ucraina, China, Coreea de Sud și Slovacia. Acesta este cel mai bun rezultat al României la această ediție. Podiumul a fost ocupat de Germania (3:03,406), Austria (3:03,486) și Letonia (3:04,354)

Și campionii greșesc » Americanca Mikaela Shiffrin, în lacrimi, după ce a fost din nou descalificată: „Îmi pun niște întrebări acum”

Șahistul cu patine de aur » Nathan Chen a dominat proba masculină: „Nu credeam că sunt în stare să fac așa!”