SPORTURI  »  ALTELE  »  JOCURILE OLIMPICE DE TINERET

La un pas de podium: Andrei Munteanu, locul 4 în finala de la individual compus la JO de Tineret

singapore
singapore

Articol de GSP - Publicat miercuri, 18 august 2010 00:00

Andrei Munteanu s-a clasat pe locul patru în finala de la individual compus, la competiţia de gimnastică din cadrul Jocurilor Olimpice de Tineret care se desfăşoară la Singapore.

Gimnastul român s-a aflat la 0.50 puncte de poziţia trei, după ce, la finalul celor şase evoluţii a acumulat un punctaj de 84.950. Medalia de aur i-a revenit japonezului Yuya Kamoto (86.350), în timp ce Oleg Stepko, din Ucraina, a urcat pe locul doi (85.350), iar Xiaodong Zhu (China) a completat podiumul (85.000).

Dacă în concursul de calificări, Andrei Munteanu a ocupat poziţia a şasea (83.800), ratînd exerciţiul de la bară, în finală, românul a avut şase evoluţii constante, fără ratare. După patru rotaţii, Munteanu se afla pe locul doi, însă prestaţiile de la paralele şi bară fixă nu l-au ajutat să rămînă pe podium.

Calificat cu prima notă la inele (14.700), gimnastul român şi-a confirmat statul de favorit pentru finala de la acest aparat, şi după evoluţia de astăzi pentru care a obţinut 14.650, de altfel cel mai bun punctaj obţinut de vreun concurent la inele.

Andrei Munteanu şi-a îmbunătăţit nota şi la sărituri, 15.800 (15.700, în calificări), dar şi la sol, unde a obţinut 14.000, în comparaţie cu punctajul din calificări, 13.950. La inele, reprezentantul nostru a evoluat fără greşeală şi a fost notat cu 13.700 (11.400, în calificări).