SPORTURI  »  ALTELE  »  LEGENDE

Legendarul Lionel Messi a numit cei mai buni sportivi ai tuturor timpurilor din fotbal, tenis și baschet: „El a fost cel mai mare idol”

Lionel Messi/Foto: Imago Images
Lionel Messi/Foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 28 octombrie 2025 19:23 / Actualizat marti, 28 octombrie 2025 19:29

La mai puțin de o săptămână după ce a semnat un nou contract cu Inter Miami, legendarul Lionel Messi (38 de ani) a oferit un interviu în care a numit cei mai buni jucători din toate timpurile din fotbal, tenis și baschet.

În a doua parte a săptămânii trecute, Lionel Messi a oficializat decizia de a-și continua cariera în Statele Unite ale Americii, la Inter Miami. Argentinianul a semnat un contract valabil până în 2028 cu formația din Florida.

Lionel Messi, fascinat de Big 3 și de Michael Jordan: „Au concurat pentru a fi cei mai buni”

Invitat la un interviu cu NBC News, în cadrul căruia a discutat nu doar despre cariera lui, ci și despre alte aspecte, Messi a fost rugat să numească sportivii pe care îi consideră „GOAT” (n.r. acronimul pentru „greatest of all time”, adică „cel mai mare din toate timpurile”).

Fotbalistul de 38 de ani a început cu Diego Maradona, compatriotul său, pe care îl consideră cel mai bun jucător de fotbal din toate timpurile, după care a trecut la tenis și la baschet, numind câte 3 practicanți sau foști practicanți ai fiecărui sport.

Iată lista lui Leo Messi:

  • Fotbal – Diego Armando Maradona

  • Tenis – Roger Federer, Rafael Nadal, Novak Djokovic

  • Baschet – Michael Jordan, LeBron James, Stephen Curry

Pentru noi, argentinienii, Maradona a fost mereu cel mai mare idol, cel care a primit cea mai multă admirație pentru tot ce a însemnat pentru noi. Eram mic și l-am văzut jucând live. Diego era deasupra tuturor.

Când vine vorba de alte sporturi, evident că cred că același lucru s-a întâmplat cu Jordan. Admir mult jucători de tenis precum Federer, Rafa și Djokovic. Cred că toți 3 au făcut competiția mult mai mare decât era. Au concurat atât de mult pentru a fi cei mai buni și faptul că au fost atât de aproape unul pe altul a făcut totul să fie fantastic.

Nu știu. Sunt sigur că uit mulți sportivi, dar doar pentru a-i menționa pe câțiva, cred că aș merge cu cei pe care i-am zis. Dacă ar mai fi să spun din baschet, i-aș numi pe LeBron, Steph, cei mai buni. Sunt jucători pe care îi admir mult și cred că ei au dat mult sportului, fiecare în felul său. Iată câteva nume

- Leo Messi

Citește și:
Noua „bestie” a lui Haaland! Și-a cumpărat o bijuterie rară: doar 150 de exemplare în lume
Campionate
Noua „bestie” a lui Haaland! Și-a cumpărat o bijuterie rară: doar 150 de exemplare în lume
„Ne-am înțeles cu Slovacia” » A spus ce se va întâmpla în amicalul de la Bratislava
Nationala
„Ne-am înțeles cu Slovacia” » A spus ce se va întâmpla în amicalul de la Bratislava
Abuzuri în lanț: „Monica Iacob-Ridzi a cerut să trântească finala pentru fiica ei!” + Înregistrare audio ȘOCANTĂ cu soțul-primar: „Ce p*** mea îi trebuie competiție?”
Special
Abuzuri în lanț: „Monica Iacob-Ridzi a cerut să trântească finala pentru fiica ei!” + Înregistrare audio ȘOCANTĂ cu soțul-primar: „Ce p*** mea îi trebuie competiție?”
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 i-a furat inima antrenoarei-patroană din România
Superliga
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 i-a furat inima antrenoarei-patroană din România
Chef Florin Dumitrescu deschide primele două restaurante proprii
Profit.ro
Chef Florin Dumitrescu deschide primele două restaurante proprii
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Adrian Porumboiu, dezlănțuit după Turcia – România: „Vrem să batem cu ăsta? Nu ți-e rușine, porcovane?”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează