ALTELE    •   CAMPIONATELE MONDIALE DE CANOTAJ

Logodite cu argintul » Echipajul de 8+1 a cucerit a doua medalie de argint pentru România la Mondialele de la Chungju

Româncele s-au interpus în cursă între puterile nord-americane: SUA şi Canada. +2 FOTO
Româncele s-au interpus în cursă între puterile nord-americane: SUA şi Canada.

Articol de — Luni, 02 Septembrie 2013

Barca de 8 plus 1 a României a cucerit ieri a doua medalie de argint la Mondialele de la Chungju (Coreea de Sud). Sîmbătă, barca de dublu rame terminase tot pe doi.

România s-a întors pe podium la Mondiale, în proba regină a canotajului, cea de 8 plus 1. După ce la ediţia trecută, la Bled (Slovenia), "tricolorele" nu au prins podiumul, ieri, la Chungju, în Coreea de Sud, româncele au revenit în prim-plan.

Cristina Ilie, Nicoleta Albu, Cristina Grigoraş, Ioana Crăciun, Camelia Lupaşcu, Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Ionelia Zaharia, plus cîrmăciţa Daniela Druncea au trecut linia de sosire pe poziţia a doua, fiind învinse doar de Statele Unite ale Americii.

Barca SUA a stabilit un record greu de egalat, cîştigînd pentru a şasea oară consecutiv titlul mondial în proba de 8 plus 1.

Cinci schimbări faţă de JO
Antrenorul României, Mircea Roman, a operat nu mai puţin de cinci schimbări faţă de componenţa bărcii care termina pe locul 4 la Jocurile Olimpice de la Londra. Şi-au păstrat locul doar Roxana Cogianu, Nicoleta Albu, Camelia Lupaşcu şi Cristina Grigoraş.

SUA a rămas cu doar două componente din echipa care cîştiga aurul pe canalul de la Eton Dorney, la Londra. În actuala componenţă însă, la Cupa Mondială de la Lausanne, cu o lună înainte de Mondiale, barca de 8 plus 1 americană a stabilit cel mai bun timp din istoria cursei!

România nu a avut emoţii la locul doi, terminînd cu două secunde în faţa Canadei, locul 3, şi cu patru şi jumătate în faţa britanicelor, locul 4.

Nu am mai luat aur de 10 ediţii la Mondiale
Specialiste în această probă la Jocurile Olimpice, în ultimul timp, cîştigînd trei titluri olimpice consecutive, în 1996, 2000 şi 2004, româncele nu au mai urcat pe prima treaptă a podiumului la Mondiale de 10 ediţii!

Ultimul titlu a venit în 1999, atunci cînd în barca României erau Geta Andrunache, Magdalena Dumitrache, Doina Ignat, Ioana Olteanu, Marioara Popescu, Doina Spircu, Viorica Susanu, Aurica Bărăscu şi cîrmăciţa Elena Georgescu. În tot acest timp, "tricolorele" au obţinut însă 6 medalii de argint şi una de bronz.

Clasament final Chungju
1. SUA 6:02,14
2. România 6:07,04
3. Canada 6:09,34
4. Marea Britanie 6:11,80
5. Australia 6:12,30
6. Olanda 6:18,60

8 medalii olimpice are România în palmares la Olimpiadă, în proba de 8 plus 1: trei de aur (1996, 2000, 2004), trei de argint (1984, 1988, 1992) şi una de bronz (2008)

Comentarii (2)

dash.berlin  •  11 Septembrie 2013, 11:45
Postat de cristinaco71 pe 03 Septembrie 2013, 12:48

FELICITARI DIN TOT SUFLETUL!!! MULT SUCCES PENTRU VIITOR! HAI ROMANIAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!

un rezultat mare.merita felicitari!

cristinaco71  •  03 Septembrie 2013, 12:48

FELICITARI DIN TOT SUFLETUL!!! MULT SUCCES PENTRU VIITOR! HAI ROMANIAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!

Vezi toate comentariile (2)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
14:00 Tenis, WTA

Turneul din Budapesta

Digi 2
14:00 Fotbal, Liga 2

Chindia Târgoviște - Aerostar Bacău

Digi 4, Telekom 1, Look Sport
15:00 Tenis, WTA

Turneul din Dubai

Digi 1
18:15 Handbal M

Steaua - Metalurg

Digi 4
19:15 Baschet M

Darussafaka Istanbul - Fenerbahce Istanbul

Digi 3
20:00 Fotbal, Liga 1

Sepsi Sf. Gheorghe - Viitorul

Digi 1, Telekom 1, Look
20:00 Tenis, ATP

Turneul din Rio de Janeiro

Digi 4, Telekom 4
21:30 Fotbal, Serie A

AC Milan - Empoli

Digi 2
21:30 Fotbal, Bundesliga

Werder Bremen - Stuttgart

Digi 3, Telekom 2
21:45 Fotbal, Premier League

West Ham - Fulham

Eurosport
22:00 Fotbal, La Liga

Espanyol - Huesca

Telekom 3
23:15 Fotbal, Portugalia

Tondela - Porto

Look Sport
Program TV complet

Liga 1

Vi 22.02.19
20:00
Sepsi OSK
-
Viitorul
-
Sa 23.02.19
17:00
Astra Giurgiu
-
Hermannstadt
-
Sa 23.02.19
20:00
Poli Iași
-
CFR Cluj
-
Du 24.02.19
14:00
Călărași
-
Dinamo
-
Du 24.02.19
17:00
FC Botoșani
-
Gaz Metan
-
Du 24.02.19
20:00
FCSB
-
CSU Craiova
-
Lu 25.02.19
20:00
Chiajna
-
FC Voluntari
-
Liga 1 LIVE: www.gsp.ro și www.facebook.com/GazetaSporturilor/ Toate meciurile sunt transmise de Telekom Sport, DigiSport și LookTV

Acum, în direct din redacție

Urmărește aici

acum!
×