SPORTURI  »  ALTELE  »  JOCURILE OLIMPICE DE TINERET

Prima medalie pentru România la Jocurile Olimpice de Tineret Gangwon! Mihaela Anton a câștigat bronzul la monobob

Articol de - Publicat luni, 22 ianuarie 2024 11:10 / Actualizat luni, 22 ianuarie 2024 11:35

Mihaela Anton (16 ani) a cucerit medalia de bronz în întrecerea feminină de monobob de la Jocurile Olimpice de Tineret Gangwon 2024. Aceasta este prima medalie pentru delegația României la competiția din Coreea de Sud.

Mihaela a fost a treia la start în prima rundă a finalei și a „zburat” cu aproape 113 km pe oră, dar a încheiat pe locul 6.

Accidentare gravă în delegația României de la Jocurile Olimpice de Tineret » Sportiva a ajuns de urgență la spital!
JOCURILE OLIMPICE DE TINERET

„În seria decisivă a pornit de pe poziția a șaptea. A coborât cu 4 sutimi de secundă mai încet decât în manșa 1, iar cu timpul total 1:54.34 s-a menținut pe locul 1 până înaintea intrării în competiție a ultimelor patru concurente”, confom celor de la COSR.

Până la final, Mihaela Anton a mai fost depășită de Maja Voigt, din Danemarca, care a cucerit medalia de aur, dar și de Agnese Campeol, din Thailanda, clasată pe poziția secundă.

Georgiana Olaru, a doua reprezentantă a României care a luat startul în finala feminină de monobot a încheiat pe locul 6.

Vlad Mușei în top 10 la sanie

Ieri, în cea de-a doua zi la Gangwon sportivii tricolori să reușească să se apropie de podium. Locul 10 ocupat la sanie de Vlad Mușei a fost cea mai bună clasarea a zilei reușită.

Vlad a terminat al 13-lea prima manșă, iar în cea secundă a reușit o cursă mai bună, iar la final a fost pe 10.

Mesaj de la președintele CIO

Kata Mandel (19 ani) va rata Jocurile Olimpice de Tineret Gangwon 2024. Sportiva s-a accidentat grav în timpul unui antrenament de snowboard cross și nu va mai putea concura.

Președintele CIO, Thomas Bach i-a trimis sportivei un ceas inscripționat cu cercurile olimpice și mesajul scris personal: „Dragă Kata, toate cele bune și recuperare rapidă”.

„Kata era favorită la podium și, dintr-o dată, cu fractura de la mâna dreaptă, s-au rupt și visurile sale”, a fost postarea oficialilor COSR.

Istorie pentru Ucraina! Acum doi ani, se refugia în România din calea războiului, acum e în „sferturi” la Australian Open!
AUSTRALIAN OPEN
Elizabeth Omoregie a revenit pe teren după o pauză de 7 luni: „Mă pot bucura din nou de handbal”
CSM - SAVEHOF

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni