SPORTURI  »  ALTELE  »  SCRIMĂ » INTERVIU MIHAI COVALIU

"Nu sînt trist"

Articol de - Publicat sambata, 25 octombrie 2008 00:00

Mihai Covaliu nu regretă decizia de a se retrage din viaţa competiţională deoarece rămîne în scrimă

Octombrie-noiembrie. Este perioada în care sportivii intră în pregătiri pentru noul sezon. Pentru Mihai Covaliu însă e sfîrşitul carierei de sportiv şi începutul celei de antrenor. Medaliatul cu bronz olimpic de la Beijing a luat decizia de a se retrage din viaţa competiţională şi, după discuţii cu conducerea FRS, va face parte din echipa tehnică a lotului naţional de sabie.

- Mihai, de ce te retragi acum?
- Aşa am vrut. Aşa cred că e mai bine pentru mine.

- Ce a însemnat scrima pentru tine?
- Viaţa mea. Nu cred, sînt sigur că am petrecut mai mult timp în sală decît cu mama mea, cu familia.

- Te-au încercat regrete?
- Nu. Nu sînt trist. Nu am de ce să fiu trist. Nu părăsesc scrima. Voi face în continuare ceea ce-mi place. Ştiu că viaţa de sportiv, cu satisfacţiile ce ţi le oferă, nu se compară cu nimic, dar acum vreau să antrenez, să-i ajut pe cei mai tineri ca mine să fie mai buni.

- Ce obiective ţi-ai propus ca antrenor?
- Ca sportiv, mi-am dorit să fiu cel mai bun. Acum vreau să-i pregătesc pe alţii să-mi depăşească rezultatele.

- O să mai tragi sau îţi depui cererea de rentă?
- Voi cere renta...

Mihai Covaliu nu regretă decizia de a se retrage din viaţa competiţională deoarece rămîne în scrimă

Octombrie-noiembrie. Este perioada în care sportivii intră în pregătiri pentru noul sezon. Pentru Mihai Covaliu însă e sfîrşitul carierei de sportiv şi începutul celei de antrenor. Medaliatul cu bronz olimpic de la Beijing a luat decizia de a se retrage din viaţa competiţională şi, după discuţii cu conducerea FRS, va face parte din echipa tehnică a lotului naţional de sabie.

- Mihai, de ce te retragi acum?
- Aşa am vrut. Aşa cred că e mai bine pentru mine.

- Ce a însemnat scrima pentru tine?
- Viaţa mea. Nu cred, sînt sigur că am petrecut mai mult timp în sală decît cu mama mea, cu familia.

- Te-au încercat regrete?
- Nu. Nu sînt trist. Nu am de ce să fiu trist. Nu părăsesc scrima. Voi face în continuare ceea ce-mi place. Ştiu că viaţa de sportiv, cu satisfacţiile ce ţi le oferă, nu se compară cu nimic, dar acum vreau să antrenez, să-i ajut pe cei mai tineri ca mine să fie mai buni.

- Ce obiective ţi-ai propus ca antrenor?
- Ca sportiv, mi-am dorit să fiu cel mai bun. Acum vreau să-i pregătesc pe alţii să-mi depăşească rezultatele.

- O să mai tragi sau îţi depui cererea de rentă?
- Voi cere renta...

Citește și:
Cum arată „16-imile” de la Campionatul Mondial » Norocoasa Argentina + Se conturează un mare șoc în „optimi”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Cum arată „16-imile” de la Campionatul Mondial » Norocoasa Argentina + Se conturează un mare șoc în „optimi”
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Transfer-surpriză: Alexi Pitu a semnat în Superliga și va juca în alb-roșu!
Superliga
Transfer-surpriză: Alexi Pitu a semnat în Superliga și va juca în alb-roșu!
Pierdere uriașă: U Cluj rămâne fără Jovo Lukic! Câți bani aduce bosniacul în Superliga
Superliga
Pierdere uriașă: U Cluj rămâne fără Jovo Lukic! Câți bani aduce bosniacul în Superliga
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (1)
 •  25 Octombrie 2008, 04:21

Nu stiu daca te-ai pripit in luarea acestei decizii, insa pentru tot ce-ai facut pentru scrima romaneasca toata stima. Bravo, Cova. Nu uita insa de unde ai plecat, pentru ca la Brasov sunt copii talentati care ar putea sa-ti calce pe urme

Vezi toate comentariile (1)
Comentează