SPORTURI  »  ALTELE  »  RECORD MONDIAL

VIDEO Record mondial stabilit astăzi la Brașov » Nici campioana nu se aștepta: „Voiam doar un record personal”

Agnes Ngetich / FOTO: Facebook @Brașov Running Festival

Articol de - Publicat duminica, 10 septembrie 2023 21:37 / Actualizat duminica, 10 septembrie 2023 21:56

Atleta kenyană Agnes Ngetich (22 de ani) a bătut recordul mondial în proba feminină de 10 km, în cadrul evenimentului Brașov Running Festival.

Brașovul a fost astăzi martorul unui record mondial total neplanificat. Agnes Ngetich a încheiat cursa de 10 km, dedicată strict fetelor, în 29 de minute și 24 de secunde.

Record mondial bătut la Brașov

Performanța a fost anunțată pe site-ul oficial al Federației Internaționale de atletism: „Nou record mondial. Performanța este în acest moment sub revizuire, conform protocolului obișnuit”.

Podiumul cursei de la Brașov a fost completat de kenyana Catherine Reline (30 de minute și 14 secunde) și ugandeza Joy Cheptoyek (30 de minute și 34 secunde).

5.000 de euroa fost premiul primit de Agnes Ngetich pentru câștigarea cursei de la Brașov

Precedentul record mondial data din 2021, când Agnes Tirop oprea cronometrul la 30 de minute și o secundă.

Ngetich, surprinsă de performanță

Ngetich nu se aștepta să reușească așa ceva sub Tâmpa: „Recordul mondial este o surpriză pentru mine. Ținteam doar un record personal, nu îmi vine să cred că am realizat așa ceva”.

Agnes Ngetich are un an 2023 excelent. A cucerit două medalii la Mondialele de Cross, aur la echipe și bronz la individual, competiție organizată la Bathurst, în Australia.

La Campionatele Mondiale de atletism de la Budapesta, de luna trecută, s-a clasat pe locul 6 în proba de 10.000 de metri.

VIDEO. Înregistrarea cursei de record mondial în proba de 10 km

România e noua campioană mondială la Taekwon-do ITF: „Cel mai valoros rezultat din istoria noastră!”

Africa de Sud a învins Scoția, la debutul campioanei en titre la Cupa Mondială » S-au împărțit pumni pe „Stade Velodrome”

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”