Riesch şi Herbst, specialiştii de la slalom

maria
maria

Articol de GSP - Publicat sambata, 13 martie 2010 00:00

Maria Riesch şi Reinfried Herbst şi-au adjudecat ultimele două globuri mici de cristal, la slalom, ale sezonului 2009-2010, în Cupa Mondială de schi alpin.

Poziţia a treia obţinută la finalul slalom-ului de la Garmisch (Germania), i-a fost suficientă nemţoaicei Maria Riesch pentru a rămîne pe treapta întîi a clasamentului general al specialităţii. Doar trei puncte au despărţit-o de globul mic de cristal pe austriaca Kathrin Zettel, care s-a clasat pe locul doi în ultimul slalom al sezonului. Cursa a fost cîştigată de Marlies Schild, din Austria.

CLASAMENT SLALOM: 1. Maria Riesch (Germania), 493; 2. Kathrin Zettel (Austria), 490; 3. Marlies Schild (Austria), 420;

CLASAMENT GENERAL: 1. Lindsey Vonn (SUA), 1671; 2. Maria Riesch (Germania), 1516; 3. Anja Paerson (Suedia), 1047;

În competiţia masculină, neamţul Felix Neureuther (1:43.63) a fost primul la finalul celor două manşe, fiind urmat de Manfred Pranger (Austria, 1:43.92) şi de suedezul Andre Myhrer (1:43.98). Deşi a fost al 9-lea (1:45.37), Reinfried Herbst şi-a menţinut poziţia de lider în clasamentul general al specialităţii.

CLASAMENT SLALOM: 1. Reinfried herbst (Austria), 534; 2. Julien Lizeroux (Franţa), 512; 3. Silvan Zurbbringemn (Elveţia), 365;

CLASAMENT GENERAL: 1. Carlo Janka (Elveţia), 1197; 2. Benjamin Raich (Austria), 1091; 3. Didier Cuche (Elveţia), 952;