SPORTURI  »  ALTELE  »  ROMÂNIA - OLANDA 1-3

Româncele, vicecampioane europene la tenis de masă » Ne-au învins lalelele galbene

Eliza Samara, Samara, tenis de masă

Articol de - Publicat joi, 16 septembrie 2010 00:00

România a pierdut finala europeană cu 1-3 în faţa unei echipe a Olandei în care se află două chinezoaice naturalizate

Jie Li şi Jiao Li au cucerit pentru a treia oară la rînd aurul european pentru Olanda

România-Olanda 0-1 Daniela Dodean-Jie Li 10-12, 11-6, 11-3, 10-12, 5-11
Luminile sînt pe o singură masă în sala de la Ostrava. Două echipe au mai rămas în concurs. România şi Olanda. Primul meci. Ochi oblici versus ochi drepţi. Daniela Dodean împotriva lui Jie Li. Cea mai bună jucătoare a României contra numărului doi al Olandei. Dana începe prost partida, punctele se adună în dreptul chinezoaicei naturalizate. Mingea e singura care se aude.

Viorel Filimon o îndrumă pe Dodean să aibă mai multă răbdare. Cu sufletul tras, Dana se întoarce la masă. Cadrul se strînge pe unghiile sale vopsite în negru sclipitor. Cadrul se lărgeşte pe loviturile desenate ale româncei. Pierde primul set, dar ceva se schimbă. Cu un joc inteligent şi puternic, le ia pe următoarele două la 6 şi la 3. Dana crede, dar şi Jie Li crede. "Olandeza" în vîrstă de 24 de ani revine şi salvează două mingi de meci. E momentul în care Dana se prăbuşeşte. La time-out spune numai "Nu, nu, nu!". Li cîştigă ultimul set cu 11-5. Românca de 22 de ani părăseşte sala în hohote de plîns.

România-Olanda 0-2 Elizabeta Samara-Jiao Li 12-14, 8-11, 2-11
E rîndul Elizabetei Samara. Cea care a cunoscut gustul unei medalii de aur în 2005, numai că atunci era a patra jucătoare din echipa României. Acum e om de bază. Strînge din dinţi şi se uită ameninţător peste fileu la Jiao Li. Sînt 16 ani între ele, fosta chinezoaică are 37. Pe faţa ei nu se mişcă nici un nerv. Eliza se înverşunează şi-i arată că ştie să joace. Se agaţă, dar pierde cu 12-14 primul set. A fost aproape de set, atît de aproape...

În următoarea felie a meciului, stîngacea din România a condus cu 4-1, dar experienţa a dus setul din nou în contul lui Jao Li. Prăbuşirea a venit şi în cazul Elizei, grimasele trădîndu-i starea din ce în ce mai des. 11-2. În timp ce adversara se bucură, românca iese din arenă cu capul plecat.

România-Olanda 1-2 Iulia Necula-Linda Creemers 11-8, 6-11, 11-5, 11-5
În partida a treia chiar s-au întîlnit două jucătoare născute pe continentul european! Iulia Necula şi Linda Creemers. Evident, românca s-a impus. Eroina din meciul cu Germania din "sferturi", cînd a salvat două mingi de meci, a făcut ca prin evoluţia ei să sece lacrimile din ochii Danielei Dodean.

Iulia a învins-o pe singura olandeză veritabilă cu 11-8, 6-11, 11-5, 11-5. A zîmbit cel mai mult. Spera din nou într-un scenariu ca acela din sferturile de finală, cînd după victoria sa, Dodean şi Samara au reuşit să întoarcă partida şi să cîştige cu 3-2.

România-Olanda 1-3 Daniela Dodean-Jiao Li 7-11, 6-11, 11-6, 11-7, 8-11
Cele două mingi de meci ratate apasă greu pe umerii Danei. I se cere răbdare şi curaj, dar parcă vorbele trec pe lîngă ea. Cu ochii încă roşii, ea revine la masă. Cu paşi mărunţi. Jucătoarea strălucitoare era aproape neagră de supărare. La fel ca unghiile sale. Pierde primele două seturi cu 7-11 şi 6-11. Cu spatele la Jao Li, izbucneşte în plîns. Înainte de prima minge din setul al treilea abia are timp să înlăture lacrimile de pe obraji. Şi o dată cu ele dă la o parte şi norul de praf din joc.

E agresivă, e răbdătoare şi conduce pe tot parcursul feliei a treia a partidei. Se impune cu 11-6. Pe margine, Samara şi Necula ţipă din ce în ce mai tare. Viorel Filimon e cel mai calm. Cel puţin aşa pare. A văzut atîtea. Şi a văzut-o şi pe Dana cîştigînd şi al patrulea set cu 11-7. Fata nu mai plînge. Ochii îi ard. Vrea să ducă întîlnirea a cincea. Fierbe, dar Jiao Li e mai şireată, mai hîrşită. 11-8 a fost scorul ultimului set. Dana se întoarce cu spatele la bucuria olandezelor. Fetele lui Filimon au primit argintul. Un argint tînăr udat cu lacrimi.

Mai au de concurat
Pentru componentele echipei României medaliate cu argint Campionatele Europene nu s-au încheiat. Urmează concurusul individual şi cel de dublu. Elizabeta Samara şi Daniela Dodean au de apărat medalia de aur cucerită în urmă cu un an la Stuttgart.

România-Olanda 1-2 Iulia Necula- Linda Creemers 11-8, 6-11, 11-5, 11-5