SPORTURI  »  ALTELE  »  AUSTRALIA - ROMÂNIA 9-11

România a învins şi Australia la Cupa Mondială şi e cu un pas în semifinale! » Au strălucit

Articol de - Publicat joi, 29 iulie 2010 00:00

România a învins ieri Australia cu 11-9 şi se află la a doua victorie în Cupa Mondială de la Oradea

"Naţionala" s-a mai apropiat cu o jumătate de pas de CM din 2011, după ce a învins ieri Australia cu 11-9 (1-3, 4-3, 2-1, 4-2) în meciul al doilea din grupa A la Cupa Mondială. Marţi, elevii lui Istvan Kovacs învinseseră Iranul cu 26-1.

Hrăniţi de acest succes, poloiştii români au legat şi a doua victorie la Oradea, chiar dacă au început ezitant, lăsîndu-i pe australieni să cîştige prima parte a întîlnirii cu 3-1. Ramiro Georgescu, din lovitură de la 5 m, în minutul patru al sfertului al doilea a adus pentru prima oară România în avantaj, pe tabelă consemnîndu-se 5-4. Cu toate acestea, românii au intrat în pauza mare în dezavantaj, 5-6.

Apoi Stoenescu a apărat senzaţional, defensiva a fost mai atentă, iar golurile au venit şi ele. România s-a distanţat în ultima felie a meciului prin golurile lui Kadar, Buşilă şi Radu. "Australia are jucători foarte buni, la început m-au surprins puţin. Sperăm să învingem şi azi, e un meci pe viaţă şi pe moarte şi dacă vom cîştiga sîntem aproape nouăzeci la sută la Mondiale", a spus eroul din poarta României, Dragoş Stoenescu. El şi colegii săi dau piept azi, de la ora 17:00, cu Spania.

Cele două echipe se luptă pentru primul loc în grupă, poziţie ce le oferă ca adversar în "sferturi" ultima clasată din grupa B, China. Pentru a se califica la CM 2011, România trebuie să ajungă în semifinale.