ALTELE  ·  JOCURILE OLIMPICE DE TINERET

România a obținut 6 medalii în două zile la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires!

Sabina Baltag FOTO: Facebook
Sabina Baltag FOTO: Facebook

Articol de — Miercuri, 10 Octombrie 2018

Delegația României a început în forță Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires, adunând deja șase distincții.

În a patra zi a Jocurilor Olimpice de Tineret, care se desfășoară între 7 și 18 octombrie la Buenos Aires, delegația României a mai strâns 3 medalii grație evoluțiilor sportivilor de la haltere și canotaj.

Sabina Baltag a urcat pe cea mai înaltă treaptă la categoria 53 de kilograme, cu un total de 177 de kg. Românca în vârstă de 17 ani a reușit 77 de kg la stilul smuls și 100 la stilul aruncat.

Medaliile de la canotaj au venit la dublu rame, atât la masculin cât și la feminin. Florin Arteni Fîntînariu și Alexandru Laurenţiu Danciu au cucerit argintul. Iar Alina Maria Baleţchi și Tabita Maftei, bronzul.

Marți, România cucerise alte trei medalii: un aur, un argint și un bronz, la judo, la înot și la haltere.

Totalul de până acum al României îl egalează pe cel de la ediția precedentă, din 2010, când am cucerit șase medalii, trei de aur și trei de argint.

34de sportivi tricolori au făcut deplasarea la Buenos Aires

Medaliile României la ediția de la Buenos Aires

Aur

  • Adrian Șulcă judo categoria 81 kg
  • Sabina Baltag haltere 53 kg

Argint

  • Daniel Martin înot 100 m spate
  • Florin Arteni Fîntînariu, Alexandru Laurenţiu Danciu canotaj dublu rame

Bronz

  • Mihaela Cambei haltere categoria 70 de kilograme
  • Alina Maria Baleţchi, Tabita Maftei canotaj dublu rame

Palmaresul României la precedentele ediții ale JOT

2010: 1 aur, 4 de argint, 4 de bronz
2014: 3 de aur, 3 de argint

Comentarii (1)

cseacseavlez  •  10 Octombrie 2018, 19:19

ungaria are 9......7 de ***....saracilor...

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (1)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
10:55 Tenis

Roland Garros

Eurosport
12:00 Tenis, WTA

Turneul din Strasbourg

Digi 2
14:35 Ciclism

Turul Italiei

Eurosport
18:30 Fotbal, Liga 1

Hermannstadt - Botoșani

Digi 1, Telekom 1, Look
18:45 Tenis, ATP

Turneul din Geneva

Eurosport
20:30 Fotbal, Liga 2

Universitatea Cluj - Sportul Snagov

Digi 1, Telekom 1, Look
Program TV complet

Liga 1

Play-off