SPORTURI  »  ALTELE  »  POLO PE APĂ

România joacă azi meciul decisiv cu Franța pentru calificarea în „sferturile” turneului preolimpic

Andrei Prioteasa FOTO IMAGO

Articol de - Publicat joi, 18 februarie 2021 01:51 / Actualizat joi, 18 februarie 2021 11:41

Un succes al României cu Franța (azi, ora 18:30) i-ar plasa pe locul 4 pe „tricolori” și ar aduce calificarea în „sferturi”. Acolo vom întâlni Muntenegru, principala favorită la calificare

Naționala de polo a României a înregistrat miercuri, în turneul preolimpic de la Rotterdam, prima victorie. Echipa pregătită de grecul Athanasios Kechagias a trecut cu 12-7 de Germania. Până acum, România a pierdut cu Croația (6-16), cu Olanda (8-9) și a remizat cu Rusia (9-9). Azi, de la ora 18:30 va fi meciul decisiv contra Franței. Românii au nevoie doar de victorie, deși sunt la egalitate de puncte cu francezii care au avantajul golaverajului.

Dacă vor învinge Franța, "tricolorii" se vor califica în "sferturi", acolo unde vor avea ca adversară puternica reprezentativă a Muntenegrului. Doar trei echipe din cele 11 participante, împărțite în două grupe, vor obține biletele la turneul preolimpic. România nu s-a mai calificat la o ediție a Jocurilor Olimpice, cu echipa de polo de la Londra 2012.

Clasamente

Începe turneul preolimpic la polo » Ce șanse au ”tricolorii” să ajungă la Jocurile Olimpice de la Tokyo