SPORTURI  »  ALTELE  »  CE DE POLO

România a produs surpriza în primul meci de la Campionatul European de polo masculin

Articol de - Publicat vineri, 05 ianuarie 2024 22:31 / Actualizat vineri, 05 ianuarie 2024 23:31

România a învins Olanda, scor 12-8, în primul meci al grupei D de la Campionatul European de polo masculin.

Prima națională a României implicată într-o competiție majoră în 2024 este cea de polo masculin. Echipa antrenată de Bogdan Rath a debutat cu o victorie spectaculoasă la European.

România, victorie cu Olanda la Euro 2024 de polo masculin

„Tricolorii” porneau cu șansa secundă în fața Olandei, dar au început perfect disputa de la Dubrovnik. Defensiva a rezistat în primul sfert, unul câștigat 3-1. Elevii lui Rath au păstrat ritmul și în continuarea partidei. Victoria n-a fost pusă nicio clipă sub semnul întrebării.

Cel mai bun marcator din tabăra României a fost Tudor Fulea, cu 4 reușite. Au mai contribuit la victorie: Silvian Colodrovschi (3), David Belenyesi (1), Matei Luțescu (1), Andrei Țepeluș (1), Vlad Georgescu (1), Levente Vancsik (1).

Portarul Marius Țic a apărat 11 dintre cele 19 șuturi expediate pe poartă de olandezi.

În cealaltă partidă a grupei, Slovacia a învins Slovenia, scor 11-7.

Cum a arătat echipa României în disputa cu Olanda:

Programul României în grupa D la Euro 2024:

• Olanda – România
  • România – Slovenia » 7 ianuarie (18:45)
  • Slovacia – România » 9 ianuarie (18:45)
    Turneul poate fi urmărit pe platforma de streaming Antena Play

Sistemul competițional al Campionatului European de polo masculin

Campionatul European are două divizii a câte două grupe fiecare. În prima sunt grupele A (Muntenegru, Spania, Franța, Croația) și B (Georgia, Ungaria, Italia, Grecia), în cea de de-a doua fiind grupele C (Serbia, Germania, Israel, Malta) și D (Slovacia, Țările de Jos, Slovenia, România).

Din grupele primei divizii, echipele clasate pe locurile 1-2 merg în sferturile de finală, iar cele de pe 3-4 în partidele de baraj pentru „sferturi”.

Din grupele diviziei a doua, formațiile clasate pe pozițiile 1-2 merg la baraj, iar cele de pe 3 și 4 în meciurile de clasament.

România, cea mai solidă victorie înainte de Euro 2024 » Xavi Pascual n-a fost convins de evoluție: „Mereu e la fel!”