SPORTURI  »  ALTELE  »  POLO / CAMPIONATUL EUROPEAN

BREAKING NEWS Rezultat istoric! România a bătut și Slovacia și a câștigat grupa de la Campionatul European de Polo cu punctaj maxim + Când și cu cine vor juca „tricolorii” în play-off

Andrei Prioteasa la meciul dintre România și Slovacia
Andrei Prioteasa la meciul dintre România și Slovacia Foto: Imago

Articol de - Publicat marti, 09 ianuarie 2024 20:03 / Actualizat marti, 09 ianuarie 2024 20:53

Naţionala masculină de polo pe apă a României s-a impus și în al treilea meci al grupei de la Campionatul European, scor 8-7 în fața Slovaciei.

După victoriile cu Olanda (12-8) și Slovenia (13-5), „tricolorii” au răpus și Slovacia, scor 8-7 (1-1, 3-3, 2-3, 2-0). Naționala noastră s-a calificat astfel în play-off.

Contra Slovaciei, pentru România au marcat Tudor Fulea - 4 goluri, Vlad Georgescu - 2, Andrei Prioteasa și Andrei Țepeluș -1. Marius Țic a închis poarta României și a avut 13 parade din 20 de șuturi pe poartă!

Pentru Slovacia au marcat: Marek Tkac și Samuel Balaz (ambii câte 2 goluri), Matej Caraj (1), Maros Tkac (1) și Patrik Tisaj (1).

Cum a arătat echipa României contra Slovaciei

România - Georgia, în play-off

Cu 9 puncte după 3 meciuri, România termină grupa pe primul loc și se califică în play-off, acolo unde va întâlni Georgia pentru un loc în „sferturi”.

Georgia a terminat pe ultimul loc în grupa B, cu 0 puncte din 3 meciuri. Georgienii au pierdut cu Italia, Ungaria și Grecia și au un golaveraj uluitor de -30.

România - Georgia se va desfășura pe 11 ianuarie, de la ora 18:00, la Zagreb.

Rezultatele României în grupa D la Euro 2024:

• Olanda – România 8-12
  • România – Slovenia 13-5
  • Slovacia – România 7-8
    Turneul poate fi urmărit pe platforma de streaming Antena Play

Sistemul competițional al Campionatului European de polo masculin

Campionatul European are două divizii a câte două grupe fiecare. În prima sunt grupele A (Muntenegru, Spania, Franța, Croația) și B (Georgia, Ungaria, Italia, Grecia), în cea de-a doua fiind grupele C (Serbia, Germania, Israel, Malta) și D (Slovacia, Țările de Jos, Slovenia, România).

Din grupele primei divizii, echipele clasate pe locurile 1-2 merg în sferturile de finală, iar cele de pe 3-4 în partidele de baraj pentru „sferturi”.

Din grupele diviziei a doua, formațiile clasate pe pozițiile 1-2 merg la baraj, iar cele de pe 3 și 4 în meciurile de clasament.

Naționala feminină de polo a României și-a încheiat parcursul în grupă cu o victorie