SPORTURI  »  ALTELE  »  CSNB "LIA MANOLIU"

S-a închis şi bazinul

Articol de - Publicat marti, 22 ianuarie 2008 00:00

Din cauza exploziei de duminică, antrenamentele din sala de atletism şi bazinul acoperit de înot au fost suspendate

După sala de atletism afectată de explozia de duminică, a fost închis şi bazinul acoperit de nataţie din cadrul Complexului Sportiv Naţional "Lia Manoliu". "S-a cerut efectuarea unei expertize în regim de urgenţă ca să nu fie, Doamne fereşte, probleme cu structura de rezistenţă. Pînă atunci se închide totul", a declarat ieri directorul bazei sportive, Emil Cişmaş.

Şeful CSNB a spus că se încearcă terminarea expertizei pînă joi, mai ales că sîmbătă este programat un Grand Prix de atletism. "Aici se antrenau toţi atleţii din loturile naţionale aflaţi în acest moment în Capitală. Oricum, majoritatea olimpicilor se pregătesc în străinătate", a precizat Sorin Matei, preşedintele FRA, adăugînd că în aceste zile atleţii se vor antrena afară, pe stadion.

Cît priveşte bazinul acoperit de nataţie, acesta a fost închis pentru efectuarea de reparaţii la conductele termice afectate de suflul exploziei. "Zona cu bazinul nu a avut nimic de suferit, dar problema e cu încălzirea", a declarat ieri secretarul general al FRN, Ştefan Iamandi. Oficialul a adăugat că singurul înotător din lotul olimpic care se antrena în acest moment în bazinul de la "Lia Manoliu" este Dragoş Coman. "Oricum, Coman trebuie să plece la un concurs preolimpic la Beijing. Pînă atunci va face pregătire fizică, iar dacă este cazul, va merge la Piteşti."
Duminică dimineaţa, la ora 07:00, o explozie provocată de o acumulare subterană de gaze s-a produs în zona sălii de atletism şi a bazinului descoperit de înot din cadrul CSNB "Lia Manoliu". Nu s-au înregistrat victime.

Citește și:
Gigi Becali se întâlnește luni cu antrenorul dorit: „Pe mine nu mă refuză”
Superliga
Gigi Becali se întâlnește luni cu antrenorul dorit: „Pe mine nu mă refuză”
Noul „Rolls-Royce chinezesc”, record de vânzări în doar 20 de ore de la lansare » Prețul este de 10 ori mai mic
Noutati auto
Noul „Rolls-Royce chinezesc”, record de vânzări în doar 20 de ore de la lansare » Prețul este de 10 ori mai mic
Gluma lui Gabi Torje, după ce l-a văzut pe Ilie Bolojan la câțiva metri de el: „Nu știu dacă am voie să spun”
Stiri extrasport
Gluma lui Gabi Torje, după ce l-a văzut pe Ilie Bolojan la câțiva metri de el: „Nu știu dacă am voie să spun”
Noul model Dacia se transformă total » Lansează încă un SUV care se va bate cu Renault și Peugeot: primele imagini
Noutati auto
Noul model Dacia se transformă total » Lansează încă un SUV care se va bate cu Renault și Peugeot: primele imagini
Schimbare pregătită la examenul auto pentru categoria B
Profit.ro
Schimbare pregătită la examenul auto pentru categoria B
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație care poate deveni subiectul unui articol? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Ion Țiriac s-a întors din China și dezvăluie cadoul exorbitant pe care i-l face Nadiei, la 50 de ani de la Montreal: „Pe 18 iulie îi dau cheile”

Îl recunoști? Fostul număr 1 ATP, nomad în Munții Atlas: „Casa noastră - mama natură”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează