SPORTURI  »  ALTELE  »  DIRECŢIA JUDEŢEANĂ DE SPORT IAŞI

Sabrerul Tiberiu Dolniceanu a fost desemnat cel mai bun sportiv ieşean al anului 2009

Articol de GSP - Publicat marti, 15 decembrie 2009 00:00

Sabrerul Tiberiu Dolniceanu, campion mondial cu echipa de seniori a României, a fost desemnat cel mai bun sportiv ieşean al anului 2009 de către Direcţia Judeţeană de Sport (DSJ).

Dolniceanu este legitimat la clubul CSM Iaşi, iar la Campionatul Mondial a făcut parte din echipa naţională, alături de Rareş Dumitrescu, Florin Zalomir şi Cosmin Hânceanu. Pe locurile 2 şi 3 în clasamentul întocmit de DSJ s-au aflat două canotoare, Mihaela Petrila (campioană mondială la juniori) şi Irina Dorneanu (două medalii de bronz la CM de tineret şi CE de seniori).

Pe primele 10 locuri ale clasamentului întocmit pentru sporturile olimpice s-au mai clasat sportivi precum Vlăduţ Simionescu (judo), Dragoş Marin (box), Andreea Radu (atletism) sau Marina Cărbunaru (tir).

În ceea ce priveşte sporturile neolimpice, primul loc în ierarhia DSJ a fost ocupat de Gabriela Ivan, care practică radioamatorismul, în timp ce pe poziţia a doua s-a clasat Mihaela Ciobotaru, sportivă specializată în artele marţiale "vovinam viet vo dao". Ultimul loc al podiumului a fost ocupat tot de o fată, Ionela Trofin (radioamatorism).

Sursa: NewsIn

Duminică, 5 finale pentru salvare! Dinamo și FCU Craiova sunt la mila rezultatelor » Toate CALCULELE în dreptul fiecărei echipe

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă