Simon Ammann, şapte victorii consecutive

ammann
ammann

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 martie 2010 00:00

Simon Ammann a ajuns la cea de-a şaptea victorie consecutivă în acest sezon, în Cupa Mondială. Elveţianul s-a impus şi în ultima etapă a Turneului Nordic, la Oslo, concurs marcat de evoluţii

Dublul campion olimpic şi-a confirmat statutul de cel mai bun săritor cu schiurile al sezonului, ajungînd la un număr de şapte victorii consecutive în Cupa Mondială. Simon Ammann a cîştigat în Norvegia, chiar dacă nu a reuşit cele mai lungi sărituri din concurs - 135.5 m şi 124.5 m - însă s-a remarcat prin constanţă.

Pe poziţia secundă a urcat din nou Adam Malysz. Polonezul a ajuns în prima manşă pînă la 128.5 m, în timp ce la cea de-a doua evoluţie a sărit 136.5 m, fiind una dintre cele mai lungi sărituri din concurs.

Pe poziţia a treia s-a aflat Andreas Kofler. Deşi după manşa inaugurală era pe primul loc graţie săriturii de 139.5 m, în cea de-a doua manşă Kofler nu a ajuns decît la 116.0 m şi astfel a căzut două trepte în clasament.

"A fost un sezon lung. Am muncit mult ca să obţin asemenea performanţe. A fost o atmosferă frumoasă aici. Este fenomenal că am cîştigat toate cele 4 etape din Turnelul Nordic.", a declarat Ammann.