SPORTURI  »  ALTELE  »  TELEVIZARE: AZI, ORA 17:00, ÎN DIRECT PE EUROSPORT

Surprize, surprize! » Turneul celor 4 Trambuline îşi stabileşte azi cîştigătorul

Stefan Kraft, la Innsbruck, cînd a sărit 137 metri, cu doi metri peste recordul trambulinei

Articol de - Publicat marti, 06 ianuarie 2015 00:00 / Actualizat luni, 05 ianuarie 2015 21:27

Nici o vedetă nu s-a impus în primele trei etape ale competiţiei de tradiţie de la trecerea dintre ani, al cărei lider este austriacul de 21 de ani Stefan Kraft.

Surprizele se ţin lanţ în ediţia a 63-a a Turneului celor 4 Trambuline. Penultima etapă, cea de la Innsbruck, a oferit Germaniei prima sa victorie după 13 ani de pauză. Duminică seara, Richard Freitag a adunat 273,5 puncte şi a devenit primul german cîştigător de la succesul obţinut în 2002 de Sven Hannawald în finala de la Bischofshofen. Întrecerea de la Innsbruck a fost şi cea în care austriacul Michael Haybock a stabilit un nou etalon al trambulinei, la 138 de metri.

Dacă prima etapă, cea de la Oberstdorf, desfăşurată pe 29 decembrie, a fost cîştigată de austriacul de 21 de ani, Stefan Kraft, în prima zi a noului an, la Garmisch-Partenkirchen, a fost rîndul unui alt cîştigător-surpriză. În faţa a 20.000 de oameni ce au luat cu asalt staţiunea gemană, Anders Jacobsen a reuşit cel mai bun concurs al său din ultimii doi ani.

Înaintea finalei de azi de la Bischofshofen, clasamentul general este condus de Stefan Kraft (835,4 p), fiind urmat de Michael Hayboeck (812,3 p) şi de slovenul Peter Prevc (806 p). Pe locul patru se află legendarul japonez Noriaki Kasai, care sare onorabil la vîrsta de 42 de ani.

Cîştigătorul ediţiei precedente, austriacul Thomas Diethart, se află pe locul 18, iar cvadruplul campion olimpic, elveţianul Simon Ammann, îl urmează pe 19, ambii ratînd podiumul. Nici Gregor Schlierenzauer, dublu cîştigător al Turneului, nu are şanse la trofeu, austriacul ocupînd poziţia 7, la 50 de puncte distanţă de lider.