ALTELE    •   SĂRITURI CU SCHIURILE

Uimește lumea săriturilor » Samuraiul zburător, pe podium la toate concursurile

FOTO: Reuters
FOTO: Reuters

Articol de — Joi, 06 Decembrie 2018

Japonezul Ryoyu Kobayashi este, deocamdată, "The Man of the Winter", cum îl numește site-ul Federației Internaționale de Schi. Sportivul în vârstă de 22 de ani a câștigat 3 din cele 5 concursuri din Cupa Mondială disputate până acum, dar a fost pe podium la toate.

Cel mai recent s-a impus duminica trecută în a doua întrecere de la Nijni Tagil, în Rusia, ajungând la un total de 420 de puncte, cu care stă confortabil în fruntea clasamentului din acest sezon.

A început cu un loc 3 la Wisla (Polonia) pe 18 noiembrie, urmat de două victorii în weekend-ul 24-25 noiembrie la Ruka, în Finlanda, iar la Nijni Tagil a ieșit al 3-lea sâmbătă și s-a impus a doua zi.

Acestea sunt primele victorii din cariera tânărului săritor, fratele mai mic al lui Junshiro Kobayashi (27 de ani).

În clasament, Koabayashi e urmat de polonezii Piotr Zyla, 285 de puncte, și Kamil Stoch, 276 de puncte, și norvegianul Johann Andre Forfang, 255. Următorul concurs era programat duminică, în nocturnă, ca precedentele, la Titisee-Neustadt (Germania), însă a fost anulat din cauza ploilor și a temperaturilor ridicate. 

Comentarii (2)

alexandra2018  •  07 Decembrie 2018, 00:17

Etapele de la Titisee-Neustadt au fost anulate de 3 zile!!! E pacat ca doamna Paul a acceptat sa scrie despre un sport pe care nu-l cunoaste, dar ramane preferata mea la tenis. Poate ca datele sunt de la colegul habarnist, Suciu, cel care comenteaza la EuroSport si nu cunoaste nici macar regulile elementare. In weekend se mira de ce sarea Freitag, nu stia ca daca un saritor atinge 95% din HS si cade, poate concura in mansa secunda, chiar daca nu e in top 30. In mansa secunda zicea de 80%, Doamne fereste. Dupa plecarea lui Hobana, e vai de sportul acesta la tv si stiri.

peluza  •  06 Decembrie 2018, 21:59

Da, e bun, cel mai bun de departe!

Vezi toate comentariile (2)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
06:00 Tenis, FED Cup

Australia - Belarus

Digi 2
11:00 Fotbal, Liga 2

Sportul Snagov - Pandurii Târgu Jiu

Digi 1, Look Sport
12:00 Volei M

CSM București - Steaua

Digi 4
13:00 Fotbal, Liga 2

UTA Arad - Chindia Târgoviște

Digi 1, Telekom 3, Look Sport
13:30 Fotbal, Serie A

AC Parma - AC Milan

Digi 2, Telekom 1
14:00 Fotbal, La Liga

Celta Vigo - Girona

Digi 3, Telekom 2
14:30 Tenis, ATP

Turneul din Monte Carlo

Digi 4, Telekom 4
14:30 Fotbal, Premier League

Man. City - Tottenham

Eurosport
15:00 Tenis, Cupa FED

Franța - România

Digi 1, Telekom 3
16:00 Fotbal, Serie A

Lazio - Chievo

Digi 2, Telekom 1
16:00 Fotbal, Turcia

Trabzonspor - Malatya

Look Sport
16:30 Fotbal, Bundesliga

Bayern Munchen - Werder Bremen

Digi 3, Telekom 4
17:15 Fotbal, La Liga

Eibar - Atletico

Telekom 2
19:00 Fotbal, Serie A

Juventus - Fiorentina

Digi 2, Telekom 1
19:00 Fotbal, Turcia

Galatasaray - Kayseri

Look Sport
19:15 Volei F

Dinamo - CSM Volei Alba Blaj

Digi 4
19:30 Fotbal, Bundesliga

Borussia Monchengladbach - Leipzig

Digi 3, Telekom 4
19:30 Fotbal, La Liga

Rayo - Huesca

Telekom 2
19:30 Fotbal, Premier League

Newcastle - Southampton

Eurosport
21:00 Fotbal, Liga 1

Sepsi Sfântu Gheorghe - CFR Cluj

Digi 1, Telekom 3, Look Plus
21:30 Fotbal, Bundesliga

Schalke - Hoffenheim

Digi 4, Telekom 4
21:30 Fotbal, Serie A

Inter - AS Roma

Digi 3 , Telekom 1
21:45 Fotbal, La Liga

Barcelona - Real Sociedad

Digi 2, Telekom 2
22:30 Fotbal, Portugalia

Porto - Santa Clara

Look Sport
Program TV complet

Liga 1

Play-off
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 CFR Cluj 5 3 2 0 5 - 1 38
2 FCSB 5 3 1 1 8 - 4 35
3 CSU Craiova 6 3 1 2 6 - 5 33
4 Viitorul 5 3 1 1 8 - 4 29
5 Astra Giurgiu 6 1 0 5 2 - 9 24
6 Sepsi OSK 5 0 1 4 1 - 7 20


Play-out
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 Gaz Metan 5 5 0 0 10 - 3 31
2 Dinamo 5 4 0 1 9 - 4 28
3 Poli Iași 5 2 0 3 4 - 6 23
4 FC Voluntari 6 3 2 1 9 - 6 22
5 FC Botoșani 5 1 1 3 3 - 6 22
6 Hermannstadt 6 0 2 4 3 - 9 18
7 Călărași 5 1 1 3 4 - 9 16
8 Chiajna 5 1 2 2 8 - 7 14
Vi 19.04.19
21:00
Astra Giurgiu
0
CSU Craiova
Mihaila 68
1
Sa 20.04.19
21:00
Sepsi OSK
-
CFR Cluj
-
Du 21.04.19
21:00
Viitorul
-
FCSB
-


Play-out
Vi 19.04.19
18:00
Hermannstadt
Lendric 24
1
FC Voluntari
Ricardinho 41
1
Du 21.04.19
18:00
Gaz Metan
-
Călărași
-
Lu 22.04.19
18:00
Poli Iași
-
Chiajna
-
Lu 22.04.19
21:00
Dinamo
-
FC Botoșani
-