Ninel Miculescu, haltere

Articol de GSP - Publicat luni, 23 noiembrie 2009 00:00

HALTERE / CM
Argint la smuls!

Ninel Miculescu a cucerit aseară medalia de argint la stilul smuls al categoriei 69 de kilograme în cadrul Campionatelor Mondiale ce se desfăşoară la Goyang City, în Coreea de Sud. Românul a ridicat 155 de kilograme, plasîndu-se în urma chinezului Liao Hui, cel care a cîştigat aurul la ambele stiluri şi, implicit, la total. La aruncat, Miculescu s-a oprit la 173 de kilograme şi, cu un cumul de 328 kg, s-a clasat pe poziţia a patra la general. La Europenele din mai, de la Bucureşti, el obţinuse, de asemenea, argintul la smuls, dar cu 150 de kilograme.

HANDBAL
Victorie cu Croaţia

Învinsă de Rusia şi Norvegia la Mobelringen Cup, turneul amical de la Trondheim, România a trecut aseară cu 28-26 de Croaţia şi a terminat pe locul 3. "Tricolorele" erau conduse cu 28-23 cu 16 minute înainte de final, dar au revenit spectaculos şi au cîştigat cu 28-26. Româncele se întorc în ţară azi urmînd ca pe 29 noiembrie să plece în China, unde pe 5 decembrie vor debuta la Campionatul Mondial. România e a doua favorită la cîştigarea titlului, după Norvegia.

TENIS
Murray, cu dreptul

Ieri, în prima zi a Turneului Campionilor, găzduit de Londra, Andy Murray a izbutit să treacă de învingătorul de la US Open, Juan Martin Del Potro, cu 6-3, 3-6, 6-2, după două ore şi 10 minute de joc. Disputa a contat pentru grupa A a Masters-ului. Azi sînt programate meciurile Nadal-Soderling şi Djokovici-Davîdenko, din grupa B, ultimul fiind o reeditare a finalei de anul trecut.