SPORTURI  »  ALTELE  »  MARATON, 12 OCTOMBRIE

Valentina Delion şi Francis Muendo Maundu au cîştigat maratonul de la Bucureşti

Articol de GSP - Publicat duminica, 12 octombrie 2008 00:00

Românca Valentina Delion şi kenyanul Francis Muendo Maundu au trecut primii linia de sosire a primei ediţii a Maratonului Internaţional Bucureşti, care s-a desfăşurat duminică. Valentina Delion a câştigat proba feminină a maratonului, ea fiind cronomentrată cu două ore, 49 de minute şi 52 de secunde. Delion le-a devansat pe alte două românce Alina Adriana Istudora (2:55:54) şi Ana Mecico (2:58:27).

La semi maraton (21,005 km) s-a impus kenyanca Lydia Njeri Mathathi, cronometrată cu timpul de o oră, 12 minute şi 41 de secunde. Pe locul doi s-a clasat Elena Daniela Cârlan, cu 1:18:32, iar sportiva din Republica Moldova Galina Rusu a completat podiumul, cu timpul 1:25:27.

La masculin, la proba de maraton s-a impus kenyanul Francis Muendo Maundu, cu timpul de 2:15:48, urmat de compatriontul său Nixon Kipkoech (2:15:50), în timp ce pe locul trei s-a clasat italianul Moustapha Erebah (2:16:16). Semimaratonul masculin a fost câştigat de Samuel Mwangi (Kenya) cu timpul de 1:04:06, care i-a devansat pe compatrioţii săi Gordon Mogi (1:04:24) şi David Oisa (1:04:27).

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”