SPORTURI  »  ALTELE  »  FLASH

Vezi ultimele noutăţi din sport!

Articol de GSP - Publicat vineri, 13 august 2010 00:00

Periplu ungar
Handbal. Campioana României, Oltchim Rm. Vîlcea, debutează azi la "Szabella Cup", turneul de la Gyor, la care anul trecut a ocupat locul doi după Hypo Viena. "Galacticele" vor întîlni azi, de la ora 17:30, echipa maghiară Vac, urmînd ca sîmbătă să joace următoarele două partide: cu Hypo Viena, de la ora 11:00, şi apoi cu ETO Gyor, de la ora 19:25, reeditarea semifinalei Ligii Campionilor din sezonul trecut.

Victorii pentru Jolidon Cluj
Handbal.Vicecampioana României la handbal feminin, "U" Jolidon, a obţinut două victorii şi a suferit o înfrîngere în trei meciuri amicale susţinute în compania formaţiei HC Zalău. În primul, din cele trei programate, U Jolidon s-a impus, la Cluj, cu 44-43, iar în următoarele două partide, disputate miercuri, la Zalău, gazdele au cîştigat cu 40-32, după care au fost învinse, cu 28-36. La finalul săptămînii, ambele formaţii se vor afla în Ungaria, la turnee de pregătire.

Nici de data aceasta
Înot. Alin Artimon şi Norbert Trandafir au ratat ieri prezenţa în finalele Campionatului Euriopean de la Budapesta. Artimon a participat în seriile de la 800 de m liber, dar nici de data aceasta n-a reuşit să ajungă între primii opt, el terminînd pe poziţia 21, cu 8:10,52. Trandafir a participat în seriile probei de 100 metri liber, clasîndu-se la general, după cele 9 serii, pe locul 25, cu timpul de 50,19.

Două medalii
Şah. Delegaţia României a cîştigat o medalie de aur şi una de bronz la Campionatele Uniunii Europene pentru juniori, competiţie  care s-a desfăşurat la Mureck (Austria). Primul loc a fost obţinut de sportiva Elena Bulmaga (Politehnica Iaşi), la categoria fete 12 ani.  Mihai-Eugen Bida (CSU Craiova) a cîştigat medalia de bronz la categoria băieţi 14 ani. România a fost reprezentată la Mureck de o delegaţie formată din 13 jucători (8 băieţi şi 5 fete).