SPORTURI  »  ALTELE  »  FLASH

Vezi ultimele noutăţi din sport!

Articol de GSP - Publicat sambata, 14 august 2010 00:00

Tenis. Adio, Toronto!
Victor Hănescu a părăsit turneul de la Toronto joi noapte, după ce a fost învins în turul al treilea de numărul doi mondial Novak Djokovici cu  3-6, 4-6, după o oră şi douăzeci de minute de joc. Întîlnirea de la turneul canadian dintre sîrb şi român a fost cea de-a doua a anului, ei confruntîndu-se şi la Roland Garros, unde s-a impus tot Djokovici.După partida de la Toronto, scorul meciurilor directe a devenit 5-0 în favoarea lui Nole. Pentru accederea în "optimi", românul va primi 90 de puncte şi 31.000 de dolari.

Tenis. S-au oprit
Perechea Horia Tecău/Robert Lindstedt a fost eliminată joi noaptea din turul al doilea al turneului de la Toronto, după ce a fost învinsă de dublul Mahesh Bhupathi/Max Mîrni (India/Belarus), cap de serie numărul 4, cu 6-3, 7-5. Tecău şi Lindstedt vor primi 90 de puncte ATP şi 9.670 de dolari. Pînă acum, în cadrul US Open Series, perechea româno-suedeză a reuşit un tur întîi la Washington şi în această săptămînă turul al doilea.

Tenis. Monica în "sferturi"
Dublul Monica Niculescu/Sania Mirza s-a calificat joi noaptea în sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati. Perechea româno-indiană a trecut în turul al doilea de cuplul Vania King / Yaroslava Şvedova (SUA/Kazahstan) cu 6-3, 1-6, 10-6. Cele două urmau să joace vineri noaptea pentru un loc în semifinale cu dublul Victoria Azarenka/Maria Kirilenko (Belarus/Rusia).

Înot. Potec da, Cozma ba
Camelia Potec s-a calificat ieri în finala probei de 1500  metri liber, în timp ce Ionela Cozma nu a reuşit să se claseze în primele opt înotătoare la Campionatele Europene de la Budapesta. După ce joi a ocupat  locul cinci în finală la 800 metri liber, Camelia Potec a parcurs cele 30 de bazine în 16:21,73, calificîndu-se  în finala probei de azi (ora 18:00) cu al cincilea rezultat.  Ionela Cozma a încheiat  seriile pe poziţia a 15-a şi nu s-a calificat în finală, ea înregistrînd un timp de 16:49,37.

Nataţie. Locul 8 la sărituri
Echipa României, formată din Corina Popovici şi Mara Aiacoboae (foto), a ocupat ieri locul 8, ultimul, în finala probei de 10 metri platformă sincron la Campionatele Europene, de la Budapesta. Româncele au încheiat finala cu un total de 275,22 puncte, după cele cinci sărituri. În preliminarii, echipa României a ocupat tot locul opt, cu un total de 276,12 puncte.

Baschet. Începe lupta!
"Naţionala" feminină intră azi în campania pentru calificarea la Campionatul European din 2011. Primul meci al "tricolorelor'" se va disputa la Bucureşti, de la ora 17:00 (în direct, TVR 3), la Arena Baschet. Următoarele meciuri ale "tricolorelor" din grupa B sînt programate astfel: cu Serbia (17 august, deplasare), cu Israel (20 august, Tîrgovişte), din nou cu Letonia (23 august, deplasare), cu Serbia (26 august, Tîgovişte) şi cu Israel (29 august, deplasare). Primele două clasate se califică la CE din Polonia.

Gimnastică. Se luptă cu britanicele
Azi, debutează în Marea Britanie bilateralul România-Marea Britanie. Echipa pe care antrenorii Octavian Belu şi Mariana Birang au trimis-o la Ipswich este formată din Daniela Andrei, Gabriela Drăgoi, Cerasela Pătraşcu, Diana Trenca şi Raluca Haidu. În prima zi a întîlnirii se va concura pe echipe şi pentru individual compus, în timp ce mîine se vor desfăşura finalele pe aparate.

Atletism. Neinvitat şi la Londra
Marian Oprea, medaliat cu argint la CE de la Barcelona, nu s-a aflat la linia de start nici la etapa de Diamond League de la Londra, care s-a desfăşurat aseară. Triplusaltistul român nu a primit invitaţia de la organizatori, la fel ca la reuniunea de săptămîna trecută de la Stockholm. În schimb, au fost preferaţi Tamgho Teddy (Fra, bronz la CE), Idowu Philips (M.Br, aur a CE), Alexis Copello (Cub) şi Christia Olsson (Sue).

Înot. În finala de 50 m bras
Dragoş Agache a reuşit aseară să se califice în finala probei de 50 metri bras din cadrul Campionatelor Europene de la Budapesta. Românul a realizat în semifinale cel de-al 8-lea timp (27,64), terminînd însă pe locul 3 în seria sa. Finala este programată sîmbătă după-amiază.