SPORTURI  »  ALTELE  »  FLASH

Vezi ultimele noutăţi din sport!

Articol de GSP - Publicat vineri, 26 noiembrie 2010 00:00

Dinamo calificată
Volei. Dinamo Bucureşti a învins ieri cu 3-0 (19, 17, 14) formaţia slovenă Salovit Anhovo Kanal şi s-a calificat în optimile de finală ale Cupei CEV. În partida tur, alb-roşiii pierduseră dramatic în 5 seturi, 15-17 în decisiv. În "optimi", dinamoviştii vor întîlni echipa germană Evivo Duren. Meciul tur e programat pe 7-9 decembrie, la Bucureşti, iar returul pe 14-16 decembrie, în Germania. În Challenge Cup, Unirea Dej s-a calificat în turul 3 după ce a învins-o cu 3-0 (20,15, 20) pe Chemes Humenne (Svk). În tur, slovacii cîştigaseră cu 3-1.

Terzici, la Tg. Mureş
Volei. Zoran Terzici, fostul antrenor al campioanei României, Metal Galaţi, va pregăti o altă echipă din România: Medicina Tg. Mureş. Noul tehnician al mureşencelor se va ocupa, în paralel, şi de "naţionala" Serbiei, dar a pus condiţia să poată pleca oricînd dacă va primi o ofertă de la o echipă de top din Europa. Terzici a avut oferte şi de la Dinamo Bucureşti, dar a refuzat. El a cîştigat doi ani la rînd campionatul României cu Metal Galaţi.

Fără Serena la Australian Open
Tenis. Americanca Serena Williams (29 de ani), fostul lider WTA, a anunţat că nu va putea juca la Openul Australiei, programat în luna ianuarie 2011, competiţie pe care a cîştigat-o de cinci ori în carieră. Accidentată, Serena nu se va recupera pînă atunci. "Îmi voi continua procesul de recuperare după ce-a de-a doua operaţie suferită luna trecută. Dacă m-aş antrena acum nu aş face altceva decît să-mi agravez problema", a spus Serena.