SPORTURI  »  ALTELE  »  QATAR

VIDEO + FOTO Scene CUTREMURĂTOARE la maratonul din cadrul Mondialelor de atletism: căldura din Qatar le-a răpus pe sportive » Aici se va juca Mondialul de fotbal din 2022!

Articol de GSP - Publicat luni, 30 septembrie 2019 09:00

Campionatele Mondiale de atletism se desfășoară în această perioadă la Doha, în Qatar, oraș care va găzdui și partide la Mondialul de fotbal din 2022. Două mari probleme au fost vizibile în timpul competiției.

Prima, cea de care se tem toți sportivii, a fost căldura. Cursa de maraton a oferit secvențe dureroase. Mai multe sportive au avut nevoie de îngrijiri medicale, afectate de cele 33 de grade și de umiditatea de 74 %. Valorile au fost înregistrate în ciuda faptului că întrecerea a avut loc în cursul nopții.

Fadime Çelik din Turcia, transportată la spital în timpul maratonului

Timpul înregistrat de câștigătoarea Ruth Chepngetich, 2 ore 32 de minute și 43 de secunde, a fost cel mai slab înregistrată de o campioană în istoria de 36 de ani a Mondialelor de Atletism.

Alisa Vainio din Finlanda a avut nevoie de un scaun de rotile după cursă

„A fost fără dubii cel mai brutal maraton la care am participat în carieră. Am purtat o sticlă de apă și o punguță cu gheață pe întreaga durată a cursei” - Roberta Groner, locul 6 la finalul cursei

Stadion pustiu

Imaginile din timpul finalei feminine de 100 metri au făcut înconjurul planetei. Stadionul Khalifa International din Doha, cu o capacitate de 40.000 de spectatori, a găzduit doar 11.300 de fani.

Jamaicanca Shelly-Ann Fraser-Pryce a terminat cursa în 10,71 secunde și a obținut a patra medalie de aur din carieră la Mondiale.