SPORTURI  »  ALTELE  »  CE HALTERE

Vitaly Derbenev, campion european la 56 kg

Articol de GSP - Publicat luni, 05 aprilie 2010 00:00

Bielorusul Vitaly Derbenev a cîştigat medalia de aur la categoria 56 de kilograme din cadrul Campionatelor Europene de haltere care se desfăşoara la Minsk.

Vitaliy Derbenev s-a impus la categoria de 56 de kilograme cu un total de 256 de kg (118 la stilul smuls şi 138 kg la aruncat), în vreme ce medalia de argint a fost obţinută de belgianul Tom Goegebuer, cu 254 kg (116 la stilul smuls şi 138 kg la aruncat). Medalia de bronz a fost cîştigată de sportivul din Turcia, Gokhan Kilic, cu 252 kg (113 kg la stilul smuls şi 138 kg la aruncat).

Romanul Gabriel Olaru nu a  punctat în clasamentul final, deoarece a ratat toate cele trei incercări la stilul aruncat, după ce reuşise să ridice 100 de kg la smuls.

În competiţia de la categoria 48 de kilograme feminin, s-a impus sportiva din Turcia, Nurkan Taylan, cu un total de 208 kg (90 kg la smuls si 118 la aruncat). Locul secund a fost ocupat de poloneza Marzena Parpinska, cu 179 kg (83 la smuls şi 96 la aruncat), iar pe locul al treilea s-a clasat sportiva din Turcia, Saziye Okur, cu 173 de kilograme (78 la smuls si 95 la aruncat).

sursa: mediafax