Adelina Gavrilă a ratat calificarea în finala de triplu salt

adelina
adelina

Articol de GSP - Publicat vineri, 12 martie 2010 00:00

Prima sportivă din delegaţia României care a intrat în concurs la Campionatele Mondiale de atletism, în sală, a fost Adelina Gavrilă, în calificările probei de  triplu salt.

Românca a ratat calificare în finală, după ce nu a reuşit să sară decît 13.45 m, din a doua încercare şi s-a clasat pe locul 15. Cea mai bună performanţă a sezonului, în sală, a fost 14.13 m, în timp ce recordul personal este de 14.78 m, stabilit în 2008.

Calificările au fost cîştigate de Yargeris Savigne, din Cuba, cu 14.59 m. Ultima sportivă care a prins finala de opt a fost chinezoaica Xie Limei, cu o săritură de 13.89 m.

Cea de-a doua românca care va intra astăzi în competiţie este Ancuţa Bobocel, în serii la 3000 m.

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia