ATLETISM    •   CAMPIONATELE EUROPENE

Aproape de medalie! Elena Panțuroiu a terminat pe 4 la Europene

Articol de — Marian Ursescu Sambata, 11 August

Elena Panțuroiu a terminat pe locul 4 concursul de triplusalt la Europenele de la Berlin.

Primul rezultat în puncte pentru România la Europenele de la Berlin. Elena Panțuroiu a terminat pe locul 4 concursul de triplusalt, în reuniunea atletică de vineri seara.

Atleta de la CSM București a reușit, în a patra încercare, o săritură care a măsurat 14,38 metri, terminând pe locul 4. Elena a fost la doar 6 centimetri de locul 3, pe care s-a clasat iberica Ana Peleteiro. Românca s-a apropiat foarte mult de recordul său personal, un 14,47 reușit tot în acest an, la Montreuil.

Proba a fost câștigată de grecoaica Paraskevi Papahristou, cu o încercare de 14,60 metri, în timp ce argintul i-a revenit nemțoaicei Kristin Gierisch. Panțuroiu a terminat pe locul 4 și la Mondialele în sală, de anul acesta.