SPORTURI  »  ATLETISM  »  CM DE LA DOHA

CM DE ATLETISM // Ștafetă-fulger a americanilor! Anglia și Japonia au completat podiumul

Articol de - Publicat duminica, 06 octombrie 2019 21:56

Finala de 4x100 metri de la Campionatele Mondiale găzduite de Doha a fost câștigată la masculin de echipa SUA, care l-a avut în primul schimb pe campionul de la 100 m, Christian Coleman, și în ultimul pe cel de la 200 m, Noah Lyles, între ei alergând veteranii Justin Gatlin, 37 de ani, și Michael Rodgers, 34 de ani.

Ei au triumfat într-un timp foarte bun, 37,10 secunde, record al SUA și al doilea cel mai rapid după vârful mondial al Jamaicăi de la JO 2012.

Argintul a revenit ștafetei britanice, iar bronzul celei a Japoniei.

„Am avut o discuție la micul dejun și am decis că, dacă fugim superrapid, o să reușim”, susțin americanii. SUA nu mai cucerise aurul la CM în această probă din 2007, de la Osaka.

În finala feminină s-a impus team-ul din Jamaica, 41,44s, urmat de Marea Britanie, 41,85s, și SUA, 42,10s.

VEZI ȘI:

Alina Rotaru, locul 6 în finala Campionatelor Mondiale de Atletism: cum s-a descurcat românca în ultimul act + cine a reușit rezultatul sezonului