SPORTURI  »  ATLETISM  »  INEDIT

Condamnat în 2013 pentru că și-a ucis iubita, Oscar Pistorius are o nouă prietenă

Rita Greyling (stânga) și Oscar Pistorius
Rita Greyling (stânga) și Oscar Pistorius

Articol de - Publicat luni, 16 decembrie 2024 14:34 / Actualizat luni, 16 decembrie 2024 15:35

Oscar Pistorius, 38 de ani, multiplu campion paralimpic la atletism, eliberat condiționat din închisoare, după ce a ucis-o pe Reeva Steenkamp, fosta sa iubită, are o nouă prietenă.

Sud-africanul a petrecut aproape 9 ani în închisoare, după ce, pe 14 februarie 2013, chiar în seara Zilei Îndrăgostiților, a împușcat-o mortal pe fosta sa prietenă, Reeva Steenkamp.

+2 FOTO

La aproape un an de la ieșirea din pușcărie, Pistorius, care are ambele picioarele amputate de la nivelul genunchilor, supranumit Blade Runner datorită lamelor speciale cu ajutorul cărora alerga, mai are 4 ani de eliberare condiționată.

Campion paralimpic la sprint la edițiile de la Atena, Beijing și Londra, sud-africanul și-a refăcut viața sentimentală, alături de Rita Greyling, în vârstă de 33 de ani, consultant de afaceri și apropiată a familiei lui Pistorius de multă vreme.

Pe Oscar Pistorius și pe Rita Greyling îi leagă tragediile din trecut

Se pare că pe cei doi îndrăgostiți îi leagă tocmai tragediile prin care au trecut. Oscar Pistorius a fost condamnat la 13 ani și 6 luni în închisoare pentru uciderea Reevei, care la momentul acelei era logodnica sa.

Fratele Ritei, Ghini Greyling, a fost martor într-un caz de crimă. Acum doi ani, un fermier pe nume Willem Kruger a murit înecat în timpul unei petreceri a burlacilor, dată în cinstea lui Ghini.

Inițial, autoritățile sud-africane au stabilit că decesul lui Kruger a fost un accident, dar apoi, datorită altor elemente ale anchetei, au ajuns la concluzia că a fost vorba despre o omucidere.

Potrivit publicației sud-africane Netwerk24, Oscar Pistorius și Rita Greyling sunt împreună de trei luni.

O sursă apropiată fostului sportiv a declarat: „Oscar încearcă să-și refacă viața cu subtilitate, evitând baruri și restaurante și ieșitul în public în general. Se străduiește să se reintegreze, încet-încet, în societate”.

Vestea relației dintre Pistorius și noua sa iubită a ajuns la urechile apropiaților Reevei Steenkamp, femeia pe care a omorât-o în 2013.

Oscar Pistorius trebuie să participe la programe împotriva violenței față de femei

Mama Reevei, June, a avertizat-o pe Rita în privința problemelor pe care fostul atlet le are cu gestionarea furiei: „Nu înțeleg cum fata asta nu vede semnalele de alarmă”.

În anii de eliberare condiționată, Oscar Pistorius este obligat să participe la diverse programe unde să învețe să-și țină obiceiurile violente sub control, dar și la proiecte de conștientizare a publicului asupra violenței față de femei.

Oscar Pistorius poate ieși din locuința sa numai în anumite perioade orare bine stabilite, nu poate acorda interviuri, trebuie să depună muncă în folosul comunității și să se prezinte în mod regulat la poliție, pentru control judiciar.

Citește și:
Asta chiar ar fi fost bomba anului » Antrenorul echipei din play-off, la un pas să semneze cu FCSB: „A fost la mine acasă!”
Superliga
Asta chiar ar fi fost bomba anului » Antrenorul echipei din play-off, la un pas să semneze cu FCSB: „A fost la mine acasă!”
ȘOCUL serii în fotbalul european: Pep Guardiola pleacă de la Manchester City
Campionate
ȘOCUL serii în fotbalul european: Pep Guardiola pleacă de la Manchester City
Cum arată barajele pentru menținerea și promovarea în Superliga
Superliga
Cum arată barajele pentru menținerea și promovarea în Superliga
Trend ȘOCANT în Coreea de Sud! Ce au remarcat privitorii la femeile din tribune
Altele
Trend ȘOCANT în Coreea de Sud! Ce au remarcat privitorii la femeile din tribune
Cum știe telefonul unde ești: GPS-ul explicat simplu
Profit.ro
Cum știe telefonul unde ești: GPS-ul explicat simplu
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră


Comentarii (3)
OlteanuMarian
OlteanuMarian  •  16 Decembrie 2024, 22:57
Postat de tarnaveanu pe 16 Decembrie 2024, 18:23

Despre ce gândire vorbești Oltene? Un mare scriitor român spunea: *** toți suntem la fel, capul face diferența.

mi e greu sa ti explic ...dar incerc ...omul tinea legal in casa arme ...arme de foc ...si mai departe nu vreau sa ma cenzureze gsp ul ca ti explic tie ...statea intru cartier de albi ...noi n avem arme de foc si stam numai in cartiere de albi ...sper ca ai inteles ...

tarnaveanu
tarnaveanu  •  16 Decembrie 2024, 18:23

Despre ce gândire vorbești Oltene? Un mare scriitor român spunea: *** toți suntem la fel, capul face diferența.

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

OlteanuMarian
OlteanuMarian  •  16 Decembrie 2024, 15:39

...da ...imi amintesc de Oscar ...bun atlet si un om gelos...in gandirea lui de sud african nu exista incredere in gandirea mea de roman...

Vezi toate comentariile (3)
Comentează