AUTO    •   ROMANIAN DRIFT

Caii putere se mută pe munte: piloți din patru țări se duelează pe Transalpina în etapa a treia din Campionatul Național de Drift

Marti, 12 Iunie 2018

Cei mai buni piloți din România, Ungaria, Polonia și Bulgaria se vor afla la startul celei de-a treia etape din Campionatul Național de Drift, care se va desfășura în perioada 16-17 iunie pe unul dintre cele mai spectaculoase drumuri din țară, Transalpina, informează Romanian Drift Community într-un comunicat.

După ce anul trecut a găzduit etapa finală a campionatului, Transalpina a fost inclusă și anul acesta în calendarul competițional și va găzdui a treia etapă a sezonului 2018, astfel că de la start nu vor lipsi campionul en-titre Călin Ciortan, dar și alți piloți care au titluri în palmares precum Sorin Ene, Traian Bușe, Răzvan Frățianu și Istvan Szabo.

Ungurul Csaba Vigh, finalistul European Battle din primăvară, bulgarul Atanas Kolev și campionul Poloniei, Marcin Banovics, se află și ei pe lista celor aproape 40 de piloți înscriși la etapă. Nu va lipsi nici gorjeanul Vlad Stănescu, unul dintre cel mai bine cotați piloți ai campionatului.

Evenimentul se va desfășura sâmbătă și duminică între kilometri 19 şi 21 ai celebrului DN 67C (Transalpina), între localităţile Novaci şi Rânca, organizatorii anunţând că traseul ales este considerat cel mai spectaculos din acest sezon. Astfel, traficul va fi închis sâmbătă și duminică între orele 8:00 - 13:00 și 15:00 - 20:00.

De asemenea, Romanian Drift Community a anunțat că prezentarea oficială a piloților înscriși la etapă va avea loc vineri, de la ora 15:00, la Insulița Jiului din Târgu Jiu, așa cum s-a întâmplat și anul trecut, atunci când peste 1.000 de gorjeni au asistat la scurtele demonstrații înaintea battle-urilor de pe Transalpina.

Comentarii (0)

Articolul nu are încă nici un comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
04:00 Tenis

Australian Open

Eurosport, Eurosport 2
12:30 Handbal F

Măgura Cisnădie - Storhamar Handball Elite

Digi 1, Telekom 1
14:00 Volei F

CSM București - CSM Târgoviște

Digi 4
15:00 Snooker

Mastersul Marii Britanii

Eurosport 2
16:00 Fotbal, Serie A

AS Roma - Torino

Digi 2, Telekom 2
16:30 Fotbal, Bundesliga

Leverkusen - Borussia Monchengladbach

Digi 3, Telekom 3
16:30 Fotbal, Bundesliga

Stuttgart - Mainz

Telekom 4
17:15 Fotbal, La Liga

Real Madrid - Sevilla

Digi 1, Telekom 1
18:00 Fotbal, Ligue 1

PSG - Guincamp

Digi 2
18:00 Fotbal, Turcia

Galatasaray - Ankaragucu

Look Sport
19:30 Fotbal, Bundesliga

Leipzig - Dortmund

Digi 1, Telekom 1
19:30 Fotbal, La Liga

Huesca - Atletico Madrid

Digi 3, Telekom 2
19:30 Fotbal, Premier League

Arsenal - Chelsea

Eurosport
20:00 Fotbal, Portugalia

Sporting - Moreirense

Look Sport
21:30 Fotbal, Serie A

Inter - Sassuolo

Digi 1, Telekom 1
21:45 Fotbal, La Liga

Celta Vigo - Valencia

Digi 3, Telekom 2
22:30 Baschet, NBA

Philadelphia - Oklahoma

Telekom 4
Program TV complet

Liga 1

  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 CFR Cluj 21 13 7 1 35 - 12 46
2 FCSB 21 12 4 5 40 - 24 40
3 CSU Craiova 21 11 5 5 37 - 19 38
4 Sepsi OSK 21 9 6 6 29 - 19 33
5 Viitorul 21 10 3 8 25 - 23 33
6 Astra Giurgiu 21 8 7 6 28 - 20 31
7 Hermannstadt 21 8 4 9 22 - 22 28
8 Gaz Metan 21 7 7 7 23 - 28 28
9 Poli Iași 21 8 4 9 26 - 32 28
10 FC Botoșani 21 6 8 7 26 - 30 26
11 Dinamo 21 5 7 9 22 - 34 22
12 Călărași 21 3 8 10 13 - 23 17
13 Chiajna 21 4 5 12 16 - 37 17
14 FC Voluntari 21 2 7 12 21 - 40 13
Vi 01.02.19
17:00
Chiajna
-
FC Botoșani
-
Vi 01.02.19
20:00
Gaz Metan
-
Astra Giurgiu
-
Sa 02.02.19
14:00
Călărași
-
FCSB
-
Sa 02.02.19
20:00
CFR Cluj
-
Hermannstadt
-
Du 03.02.19
17:00
FC Voluntari
-
Sepsi OSK
-
Du 03.02.19
20:00
Viitorul
-
CSU Craiova
-
Lu 04.02.19
20:00
Dinamo
-
Poli Iași
-
Liga 1 LIVE: www.gsp.ro și www.facebook.com/GazetaSporturilor/ Toate meciurile sunt transmise de Telekom Sport, DigiSport și LookTV