AUTO  ·  ROMANIAN DRIFT

Caii putere se mută pe munte: piloți din patru țări se duelează pe Transalpina în etapa a treia din Campionatul Național de Drift

Marti, 12 Iunie 2018

Cei mai buni piloți din România, Ungaria, Polonia și Bulgaria se vor afla la startul celei de-a treia etape din Campionatul Național de Drift, care se va desfășura în perioada 16-17 iunie pe unul dintre cele mai spectaculoase drumuri din țară, Transalpina, informează Romanian Drift Community într-un comunicat.

După ce anul trecut a găzduit etapa finală a campionatului, Transalpina a fost inclusă și anul acesta în calendarul competițional și va găzdui a treia etapă a sezonului 2018, astfel că de la start nu vor lipsi campionul en-titre Călin Ciortan, dar și alți piloți care au titluri în palmares precum Sorin Ene, Traian Bușe, Răzvan Frățianu și Istvan Szabo.

Ungurul Csaba Vigh, finalistul European Battle din primăvară, bulgarul Atanas Kolev și campionul Poloniei, Marcin Banovics, se află și ei pe lista celor aproape 40 de piloți înscriși la etapă. Nu va lipsi nici gorjeanul Vlad Stănescu, unul dintre cel mai bine cotați piloți ai campionatului.

Evenimentul se va desfășura sâmbătă și duminică între kilometri 19 şi 21 ai celebrului DN 67C (Transalpina), între localităţile Novaci şi Rânca, organizatorii anunţând că traseul ales este considerat cel mai spectaculos din acest sezon. Astfel, traficul va fi închis sâmbătă și duminică între orele 8:00 - 13:00 și 15:00 - 20:00.

De asemenea, Romanian Drift Community a anunțat că prezentarea oficială a piloților înscriși la etapă va avea loc vineri, de la ora 15:00, la Insulița Jiului din Târgu Jiu, așa cum s-a întâmplat și anul trecut, atunci când peste 1.000 de gorjeni au asistat la scurtele demonstrații înaintea battle-urilor de pe Transalpina.

Comentarii (0)

Articolul nu are încă nici un comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
12:30 Tenis, WTA

Turneul din Stuttgart

Digi 2
12:30 Tenis, WTA

Turneul din Istanbul

Digi 4
17:00 Fotbal, Liga 2

Chindia Târgoviște - Academica Clinceni

Digi 1, Look Sport
17:30 Baschet M

BC CSU Sibiu - Dinamo

Digi 4
18:00 Volei F

CSM București - Volei Alba Blaj

Digi 3
19:15 Baschet M

CSM CSU Oradea - BCMU Pitești

Digi 4
19:45 Fotbal, Liga 1

Viitorul - CSU Craiova

Digi 1, Telekom 1, Look
20:00 Fotbal, Turcia

Malatya - Galatasaray

Look Sport
20:30 Fotbal, La Liga

Sevilla - Rayo Vallecano

Digi 3
21:00 Handbal M

Vardar - Pick Szeged

Digi 4, Telekom 3
21:30 Fotbal, La Liga

Sociedad - Villarreal

Telekom 2
21:45 Fotbal, Cupa Italiei

Atalanta - Fiorentina

Look Plus
22:30 Fotbal, La Liga

Getafe - Real Madrid

Digi 1, Telekom 1
Program TV complet

Liga 1

Play-off
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 CFR Cluj 6 4 2 0 6 - 1 41
2 FCSB 6 3 2 1 9 - 5 36
3 CSU Craiova 6 3 1 2 6 - 5 33
4 Viitorul 6 3 2 1 9 - 5 30
5 Astra Giurgiu 6 1 0 5 2 - 9 24
6 Sepsi OSK 6 0 1 5 1 - 8 20


Play-out
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 Gaz Metan 6 5 1 0 10 - 3 32
2 Dinamo 6 5 0 1 10 - 4 31
3 Poli Iași 6 2 1 3 5 - 7 24
4 FC Voluntari 6 3 2 1 9 - 6 22
5 FC Botoșani 6 1 1 4 3 - 7 22
6 Hermannstadt 6 0 2 4 3 - 9 18
7 Călărași 6 1 2 3 4 - 9 17
8 Chiajna 6 1 3 2 9 - 8 15
Du 28.04.19
21:00
FCSB
-
Astra Giurgiu
-
Lu 29.04.19
18:00
CSU Craiova
-
Sepsi OSK
-
Lu 29.04.19
21:00
CFR Cluj
-
Viitorul
-


Play-out
Vi 26.04.19
21:00
Chiajna
-
Gaz Metan
-
Sa 27.04.19
16:00
Călărași
-
Hermannstadt
-
Sa 27.04.19
19:00
FC Voluntari
-
Dinamo
-
Du 28.04.19
18:00
FC Botoșani
-
Poli Iași
-