Articol de GSP - Publicat joi, 14 ianuarie 2010 00:00
Dacia a comunicat ieri într-o conferinta de presa rezultatele financiare pe 2009. În comparaţie cu 2008, vînzarile au crescut cu 20,5%, 311.282 de maşini anul trecut faţă de 258.372 comercializate acum doi ani. Creşterea s-a datorat în principal pieţii din Europa Occidentală, acolo unde Dacia a vîndut peste 200.000 de maşini. Germania a fost principala destinaţie la export cu 84.708 unităţi, urmată de Franţa cu 65.956 unităţi şi Italia cu cu 21.739 unităţi. Vînzările în România au scăzut însă cu peste 50% la 41.862 de autovehicule.
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.
Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!
Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!