SPORTURI  »  AUTO  »  MARELE PREMIU AL ITALIEI

Emoții la masa verde » Lewis Hamilton a trișat, dar a rămas cu victoria din Marele Premiu al Italiei

Articol de - Publicat luni, 07 septembrie 2015 00:00

Chiar dacă a cîștigat liniștit la Monza, Lewis Hamilton a tremurat pentru victoria sa deoarece Mercedes a păcălit regula Pirelli în ceea ce privește presiunea din pneuri, mai mică în cazul monoposturilor germanilor.

În ultimii 5 ani, Monza a fost o afacere a campionilor mondiali. De două ori au ieșit cîștigători Hamilton (2012 și 2014) și Vettel (2011 și 2013), iar acum 5 ani, victoria era a lui Alonso.

Grand Prix-ul Italiei din acest an a avut un mare favorit, Lewis Hamilton, care a plecat din pole-position. A fost o victorie ușoară pe circuit pentru britanic încă de la începutul cursei pentru că Raikkonen, aflat în spatele său, a ratat startul.

Pilotul lui Mercedes a avut grijă să pună o diferență de timp liniştitoare între el și noul urmăritor, Sebastian Vettel, importantă pentru momentul în care Hamilton s-a dus să facă unicul schimb de pneuri (înlocuirea cauciucurilor soft cu cele medium).

Mașina lui Rosberg a luat foc

În spatele britanicului, Nico Rosberg făcea o cursă remarcabilă după ce a pierdut timp prețios pînă l-a ocolit prin partea dreaptă pe Raikkonen. Germanul, aflat în cursa de urmărire pentru titlul mondial, a încercat să fie cît mai aproape de Hamilton.

A ajuns în cele din urmă pe podium, reușind să treacă de ambii piloţi de la Williams, Massa și Bottas. A fost foarte aproape și de Vettel, însă, cu două tururi înainte de final, monopostul Mercedes a luat foc din cauza unei defecțiuni tehnice la motor. Abandon, iar șansele să-l ajungă acum pe Hamilton sînt infime.

Mare noroc pentru Felipe Massa (Williams), care a reușit să ajungă pe ultima poziție a podiumului.

Mercedes, investigată pentru presiunea în pneuri

Dacă victoria lui Hamilton a fost obținută pe circuit fără emoții, suspansul pentru echipa germană și pilotul britanic a apărut la finalul cursei. FIA a comunicat că Mercedes este investigată imediat de către comisarii de cursă deoarece cele două monoposturi au avut o presiune în pneuri mai mică decît cea hotărîtă de Pirelli.

Germanii știau că nu sînt în regulă, astfel explicîndu-se discuțiile pline de mister între Hamilton și cei de la boxe spre finalul cursei. Britanicul era îndemnat, fără să i se explice de ce, să-și facă un avans cît mai mare față de Vettel. Germanii luau în calcul o eventuală penalizare de 25 de secunde în clasamentul cursei. Avansul britanicului a fost în cele din urmă de 25,042 secunde!

7 victoriia reușit Lewis Hamilton în acest an (Australia, China, Bahrain, Canada, Marea Britanie, Belgia și Italia)

1este numărul abandonurilor suferite de Rosberg în acest sezon

53este diferența de puncte în clasamentul piloților dintre Lewis Hamilton și Nico Rosberg