Puştiul minune

Articol de - Publicat luni, 15 septembrie 2008 00:00

După ce obţinuse pole-position în calificări, Sebastian Vettel a condus fantastic şi a realizat cea mai mare supriză din actualul sezon din F1

La Monza a plouat, iar o pistă udă aduce implicit spectacol pe circuit. Toată lumea era curioasă să vadă dacă gluma se îngroaşă, după ce Vettel a realizat cel mai bun timp în calificări, obţinînd un incredibil pole-position pentru micuţa echipă italiană de la Toro Rosso.

Germanul Vettel a început bine, stabilind cel mai rapid tur de pistă. În coasta sa, Kovalainen, plecat după poziţia secundă la grilă. Numai că pericolul cel mare a fost tot Lewis Hamilton, plecat într-o cursă de urmărire fantastică. Britanicul, care a avut un handicap mare de recuperat, locul 15 la grilă, a fost însă de neoprit. După 30 de tururi, clasamentul arăta astfel: Vettel , Kovalainen şi Kubica. Doi dintre favoriţi, Massa şi Hamilton, se găseau pe locurile 5, respectiv, 6, cu deosebirea că Lewis recuperase deja 9 poziţii, în timp ce brazilianul avansase doar o poziţie după plecarea de la grilă. Cu 15 tururi înainte de final, Vettel continuă să se ţină tare. E primul, urmat de acelaşi Kovalainen, un finlandez care se pare că descurcă de minune pe ploaie.

Aşa a fost pînă la sfîrşit. Vettel a condus tot timpul şi a cîştigat. Fantastic pentru el şi echipa lui, micuţa Toro Rosso. Germanul nu s-a pierdut cu firea şi s-a ţinut tare. Şi are doar 21 de ani! Acum 3 ani îşi lua permis de conducere!

21 de ani şi două luni este vîrsta lui Sebastian Vettel, cel mai tînăr pilot care a cîştigat vreodată o cursă în F1

Fundaș din Italia la Dinamo. Tratativele au intrat în linie dreaptă, urmează să fie prezentat

„Îmi fac testamentul!” » Cornel Dinu, izbucnire teribilă, după o decizie pe care o numește „TÂLHĂRIE”: „M-au nenorocit minciuna și nedreptatea”

Veste cutremurătoare în a doua zi de Euro: s-a stins la numai 26 de ani, după ce jucase admirabil în Belgia - Muntenegru!