SPORTURI  »  AUTO  »  POWER BOAT

Qatar 95 a începutul sezonul în forţă

Articol de - Publicat sambata, 25 aprilie 2009 00:00

Prima sesiune de calificări din sezonul 2009 al Class One s-a încheiat cu victoria celor de la Qatar 95, cîştigătorii etapei finale de anul trecut. Un ultimul asalt al marii favorite Fazza 3, s-a încheiat fără succes, aducînd doar locul secund, în timp ce ultima poziţie a podiumuli a fost ocupată de cealaltă ambarcaţiune a echipei gaudă, Qatar 96.

Pilotată de Abdullah Al-Sulaiti şi Matteo Nicolini, Qatar 95 a preluat şefia, stabilind cel mai bun timp al sesiunii de calificări, dar bucuria a fost etompată de probleme ivite la motor, care s-a oprit chiar după trecerea liniei de finish. Drept urmare, cei de la Qatar 95 au aşteptat cu înfrigurare pe ponton sfîrşitul sesiunii de calificări, urmărind cu sufletul la gură încercările rivalelor Fazza 3 şi Qatar 96 de a-i depăşi. Totul s-a terminat însă cu bine, în ciuda eforturilor disperate ale adversarilor. “Am forţat la maxim pentru că era extrem de important să obţinem pole position-ul în propriul nostru fief. Pentru mine contează enorm. Am reuşit prima victorie din carieră la Doha, iar acum mi-am trecut primul pole-position din palmares, tot aici”, a spus Al-Sulaiti. “Ne-a ieşit totul pînă acum, dar mai avem mult de muncit, atît în zilele următoare, cît şi în restul sezonului”, a adăugat Nicolini.

Chiar dacă au forţat în tentativa de a detrona Qatar 95, campionii mondiali Arif Al Zafeen şi Nadir Bin Hendi, cu ambarcaţiunea Fazza 3, au trebuit să se mulţumească cu locul secund. Cel mai bun timp obţinut a fost cu doar o zecime de secundă în urma liderului, dar cei doi sînt decişi să recupereze dezavantajul în timpul cursei. “Sîntem foarte dezamăgiţi că nu am terminat calificările pe primul loc. Ziua cursei este însă mult mai importantă”, a explicat Bin Hendi.

Cotaţi printre favoriţi, Hassan Bin Jabor Al-Thani and Steve Curtis, cu Qatar 96, au trebuit să se mulţumească doar cu locul al treilea. Cei doi s-au chinuit pe tot parcursul sesiunii de calificări să atingă vitezele ameţitoare ale rivalilor, dar nu au reuşit decît pe alocuri. “Cel puţin am prins podiumul. Mai degrabă ne vom axa pe fiabilitate şi vom încerca să încheiem cursa”, a spus dezamăgit şeicul, în timp ce multimplul campion mondial, Steve Curtis, a fost mai optimist: “Vom face totul pentru a fi cît mai bine pregătiţi în cursă”.

Aflat la debut în Class One, Mohammad Al Mehairi, a reuşit, împreună cu fostul campion mondial, Jean-Marc Sanchez, pe Victory 1, să prindă mulţumitor locul patru, devansîndu-i pe campionii europeni Jorn Tandberg with Christian Zaborowski (Ugland Offshore), cu Welmax 90, şi pe Giovanni Carpitella şi Christian Rivolta (Spirit of Spain), pe Aurantium 10.