SPORTURI  »  AUTO  »  IRC

România revine pe harta mondială a automobilismului. Din 2012, Raliul Sibiului va fi inclus pe lista IRC

Simone Campedelli (foto: orasul auto)
Simone Campedelli (foto: orasul auto)

Articol de GSP - Publicat joi, 24 noiembrie 2011 00:00 / Actualizat joi, 24 noiembrie 2011 18:02

România a revenit în sfîrşit pe harta automobilismului mondial, urmînd ca în ţara noastră se se dispute o etapă a cunoscutei competiţii IRC. Mai exact, Raliul Sibiului va fi etapă a Campionatului Intercontinental de Raliuri, a doua competiţie ca importanţă din lumea raliurilor, după WRC.

La start se vor alinia nume grele din lumea raliurilor, precum Chris Atkinson, Toni Gardemeister, Petter Solberg, Andreas Mikkelsen, campionul IRC din 2011, sau Nasser Al-Attiyah, campionul din Raliul Dakarului în 2011.

Ultima competiţie de acest calibru care s-a desfăşurat pe tărîm românesc a fost Bucharest City Challenge, în 2008, o competiţie desfăşurată timp de trei zile pe un circuit stradal în jurul Casei Poporului. S-a concurat atunci pentru trei categorii: FIA GT, Formula 3 Britanică şi Cupa Dacia Logan. Evenimentul a fost însă mutat în 2009 în Ungaria, din cauza lipsei sponsorilor şi a interesului scăzut.

Competiţia de la Sibiu, care se va desfăşura atât pe macadam cât şi pe asfalt, va avea loc în perioada 20-22 iulie şi va fi a opta etapă din cele 13 programate în 2012.

Sezonul 2012 din IRC va începe în luna februarie, cu Sata Rallye Acores, şi se va termina la începutul lunii noiembrie, cu Raliul Ciprului.

Cele 13 raliuri sunt programate în Portugalia, Insulele Canare, Irlanda de Nord, Corsica, Ungaria, Belgia, San Marino, România, Cehia, Ucraina, Bulgaria, Italia şi Cipru.

Citește și:
Asta chiar ar fi fost bomba anului » Antrenorul echipei din play-off, la un pas să semneze cu FCSB: „A fost la mine acasă!”
Superliga
Asta chiar ar fi fost bomba anului » Antrenorul echipei din play-off, la un pas să semneze cu FCSB: „A fost la mine acasă!”
ȘOCUL serii în fotbalul european: Pep Guardiola pleacă de la Manchester City
Campionate
ȘOCUL serii în fotbalul european: Pep Guardiola pleacă de la Manchester City
Cum arată barajele pentru menținerea și promovarea în Superliga
Superliga
Cum arată barajele pentru menținerea și promovarea în Superliga
Trend ȘOCANT în Coreea de Sud! Ce au remarcat privitorii la femeile din tribune
Altele
Trend ȘOCANT în Coreea de Sud! Ce au remarcat privitorii la femeile din tribune
Cum știe telefonul unde ești: GPS-ul explicat simplu
Profit.ro
Cum știe telefonul unde ești: GPS-ul explicat simplu
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră


Comentarii (2)
costaricanu
costaricanu  •  24 Noiembrie 2011, 19:26

Pai toata lumea comenteaza numai daca e vorba de scandal... De obicei, aia cu un pic de scoala nu se baga om discutii aiurea. Ce sa faci, asta e targetul gsp!

fata_morgana
fata_morgana  •  24 Noiembrie 2011, 19:18

Foarte bine, la stirile adevarate nu comenteaza nimeni, toti incompetenti pun botu la Fecali si stiri antisport.

Vezi toate comentariile (2)
Comentează