SPORTURI  »  AUTO  »  TRAGEDIE ÎN MOTO GP

Valentino Rossi: "N-am crezut că Tomizawa a murit!"

Articol de GSP - Publicat duminica, 05 septembrie 2010 00:00

Valentino Rossi a comentat la finalul Marelui Premiu al Statului San Marino decesul tînărului Shoya Tomizawa.

În turul al 13-lea, Tomizawa se afla pe poziţia a patra, cînd a pierdut controlul motocicletei sale. Aflaţi imediat în spatele său, Scott Redding şi Alex De Angelis nu l-au mai putut evita. Din cauza loviturilor la torace şi la cutia craniană, Tomyzawa, în vîrstă de numai 19 ani, nu a mai putut fi salvat. Redding a primit şi el îngrijiri medicale, lovindu-se la spate în momentul căderii, în timp ce Alex de Angelis a scăpat aproape nevătămat.

"Am văzut la TV accidentul şi mi-am dat seama că e ceva serios, dar n-am crezut că a murit", a spus multiplul campion mondial Valentino Rossi. Acesta a fost completat de Carlo Pernat, managerul italienilor Loris Capirossi şi Marco Simoncelli: "Nimic nu s-a întîmplat în doi ani de zile, iar acum avem parte de două decese în două săptămîni", amintit de decesul din urmă cu o săptămînă al lui Peter Lenz, în vîrstă de numai 13 ani.

Din 1949 de cînd MotoGP-ul a fost înfiinţat, cursele s-au soldat cu 46 de decese. Ultimul rutier care a murit în timpul unei curse a fost Daijiro Kato, în 2003, în cadrul Marelui Premiu al Japoniei. Kato a decedat după ce a stat două săptămîni în comă.

Citește și:
Fundașul Angliei se va căsători cu fata legendei lui Manchester United » A vorbit despre relația cu viitorul socru
Stiri extrasport
Fundașul Angliei se va căsători cu fata legendei lui Manchester United » A vorbit despre relația cu viitorul socru
Noul model Dacia a fost surprins pe stradă! Imagini-spion cu mașina care urmează să fie lansată
Noutati auto
Noul model Dacia a fost surprins pe stradă! Imagini-spion cu mașina care urmează să fie lansată
Gigi Becali se întâlnește luni cu antrenorul dorit: „Pe mine nu mă refuză”
Superliga
Gigi Becali se întâlnește luni cu antrenorul dorit: „Pe mine nu mă refuză”
Noul „Rolls-Royce chinezesc”, record de vânzări în doar 20 de ore de la lansare » Prețul este de 10 ori mai mic
Noutati auto
Noul „Rolls-Royce chinezesc”, record de vânzări în doar 20 de ore de la lansare » Prețul este de 10 ori mai mic
ULTIMA ORĂ A 3-a zi de scumpiri mari în toate benzinăriile. Motorină mai ieftină de 9 lei - doar în stațiile Petrom
Profit.ro
ULTIMA ORĂ A 3-a zi de scumpiri mari în toate benzinăriile. Motorină mai ieftină de 9 lei - doar în stațiile Petrom
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație care poate deveni subiectul unui articol? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Ion Țiriac s-a întors din China și dezvăluie cadoul exorbitant pe care i-l face Nadiei, la 50 de ani de la Montreal: „Pe 18 iulie îi dau cheile”

Îl recunoști? Fostul număr 1 ATP, nomad în Munții Atlas: „Casa noastră - mama natură”


Comentarii (3)
baixinho
baixinho  •  06 Septembrie 2010, 08:47

pallamall, ia zi, tu ce ai face ACUM sa il fi protejat pe amaratul ala de japonez? l-ai fi imbracat in plumb, astfel incat trecerea rotilor motocicletelor peste el sa nu fi avut niciun efect? sau cum ai fi prevenit accidentul? le-ai fi spus sportivilor ca la curbe sa ia motorul de ghidon si sa mearga pe langa el?

lucell
lucell  •  06 Septembrie 2010, 03:11

ce protectie frate la 240 km/h ? esti mort si cam atat

pallmall
pallmall  •  05 Septembrie 2010, 21:11

pacat, federatia tot schimba regulametul , ba micsoreaza motoarele , ba le mareste, cand de fapt ar trebui sa caute masuri de preveire si protectie a acestor oameni care oricati bani ar castiga nimic nu le garanteaza evitarea acestor tragedii.

Vezi toate comentariile (3)
Comentează