SPORTURI  »  AUTO  »  POWER-BOAT

Victorie la debut pentru ambarcaţinea Fazza 3 în Qatar

Articol de GSP - Publicat sambata, 25 aprilie 2009 00:00

Cu Arif Al Zafeen şi Nadir Bin Hendi în cockpit, ambarcaţiunea Fazza 3 a cîştigat prima cursă de Class One a sezonului, Marele Premiu al Qatarului. Echipajul de la Dubai Team s-a impus în faţa echipei locale formate din şeicul Hassan Bin Jabor Al-Thani şi Steve Curtis, pe Qatar 96. Podiumul a fost completat de debutantul Mohammad Al Mehairi, care face echipă cu Jean-Marc Sanchez.

Victoria echipajului de pe Fazza 3 nu a fost una chiar aşa de uşoară, după ce echipajul de pe Qatar 95, cîştigători în clasamentul EDOX Pole Position, anul trecut, reuşind să treacă pe primul loc în debutul cursei. Aceştia au avut însă probleme cu motorul şi le-au lăsat cale liberă lui Al Zafeen şi Ben Hendi. "Sunt foarte fericit pentru această victorie, dar sezonul este foarte lung", a spus pilotul principal al ambarcaţiunii la finalul cursei din Golf.

Şeicul Hassan şi Steve Curtis au reuşit să termine pe locul doi în cursa de pe teren propriu. Deşi au anunţat că vor să cîştige campionatul mondial în acest an, cei doi s-au declarat foarte mulţumiţi de rezultat şi pregătesc acum următoarea cursă, cea din Spania, pe 7 iunie.