SPORTURI  »  BASCHET  »  EUROCUP

Atmosferă senzațională în sala unei rivale din EuroCup a lui U-BT Cluj-Napoca: „Suporterii au arătat unde le e inima”

Atmosferă senzațională în sala lui Aris Salonic/Foto: captură X
Atmosferă senzațională în sala lui Aris Salonic/Foto: captură X

Articol de - Publicat joi, 09 octombrie 2025 12:16 / Actualizat joi, 09 octombrie 2025 12:19

Fanii lui Aris Salonic, una din rivalele lui U-BT Cluj-Napoca în grupa A a BKT EuroCup, au creat o atmosferă incredibilă în startul partidei cu Hamburg, câștigată fără probleme de greci: 98-76.

Entuziasmul este la cote maxime în Salonic, acolo unde investițiile puternice din această vară au ridicat speranțele suporterilor lui Aris la un parcurs excepțional în ediția 2025-2026 a BKT EuroCup.

Într-o atmosferă de vis, Aris Salonic s-a impus la 22 de puncte în fața lui Hamburg

Până acum, galben-negrii au confirmat așteptările și, după ce au câștigat pe terenul Umanei Reyer Venezia, au revenit acasă, în Palatul Sportului din Salonic, pentru confruntarea cu Hamburg.

Sala lui Aris a fost umplută până la refuz, 5138 de spectatori venind să asiste la primul joc de pe teren propriu din actuala stagiune de EuroCup. După ce titularii celor două adversare au intrat pe teren și s-au pregătit de startul meciului, fanii pasionali ai grecilor au aruncat cu confetti și au început să cânte.

Imaginile din Salonic s-au răspândit rapid pe rețelele de socializare, inclusiv Hamburg, echipa oaspete, postând un video cu atmosfera din Palatul Sportului. Elenii și-au susținut favoriții pe tot parcursul jocului, iar aceștia le-au răsplătit încrederea, câștigând cu 98-76 și demonstrând că devin o forță în EuroCup.

Bryce Jones, fostul jucător al lui U-BT Cluj-Napoca, a fost cel mai bun marcator al grecilor: 16 puncte, 5 pase decisive, 3 intercepții. El a fost urmat de Elijah Mitrou-Long (15 puncte) și de Panagiotis Lefas (13 puncte). O prestație solidă a avut și Ronnie Harrell (7 puncte, 11 recuperări), fostul baschetbalist al Stelei București.

De partea cealaltă, s-au remarcat Zacharie Perrin (14 puncte, 14 recuperări) și Leonard Thorpe (13 puncte, 6 pase decisive).

Bryce Jones, liderul lui Aris Salonic și fostul jucător al lui U-BT: „Fanii sunt coloana noastră vertebrală”

„A fost un meci frumos. Un efort minunat din partea tuturor, începând de la fani, antrenor și până la mine, coechiperii mei și tinerii jucători. Am demonstrat potențialul pe care îl avem. Suporterii au arătat unde le este inima. Am arătat unde ne e sufletul. Avem mult de muncă, însă am demonstrat ce putem aduce orașului, iar fanii au arătat de ce merităm să fim una din echipele de top din EuroCup”, a declarat Harrell, citat de site-ul oficial al EuroCup.

Datorită acestei victorii, Aris Salonic a ajuns la un bilanț de 2-0 și se află pe poziția secundă în grupa A. Cu 1-1, U-BT Cluj-Napoca se află pe locul 7.

Până în acest moment, liderul grecilor a fost Bryce Jones, fostul jucător din lotul lui Mihai Silvășan. Acesta are medii de 21,0 puncte, 5,5 pase decisive, 4,5 recuperări și 2,0 intercepții.

Fundașul american a vorbit, la rândul lui, despre fanii lui Aris Salonic și despre atmosfera din Palatul Sportului.

„Omule, nici măcar nu pot să o pun în cuvinte. Pentru majoritatea carierei mele, am așteptat să joc pentru fani ca aceștia. Sunt atât de pasionali, atât de conectați de jucători. Eu sunt un jucător plin de pasiune, iar ei au aceeași energie. E mai presus de baschet – ei sunt coloana noastră vertebrală.

Atunci când jucătorii și fanii se aliniază, devin de neoprit. Aris are energie uriașă – întreg clubul se hrănește din ea. Exact pentru asta m-am rugat: public numeros, fani entuziaști. Sunt binecuvântat să fiu aici”, a concluzionat Jones.

În etapa a 3-a, Aris Salonic se va deplasa pe terenul Cedevitei Olimpija Ljubljana, o altă grupare neînvinsă. Duelurile dintre trupa lui Bogdan Karaicic și U-BT Cluj-Napoca vor avea loc în 4 decembrie, la Salonic, și în 11 februarie, la Cluj.

Clasamentul grupei A

Atmosferă senzațională în sala unei rivale din EuroCup a lui U-BT Cluj-Napoca: „Suporterii au arătat unde le e inima”
Clasamentul grupei A, după etapa a 2-a a EuroCup/Foto: captură euroleaguebasketball.net
Citește și:
După Inter - Liverpool, Chivu a ajuns în direct cu antrenorul adversarei din Serie A: „Fără comentarii...”
Liga Campionilor
După Inter - Liverpool, Chivu a ajuns în direct cu antrenorul adversarei din Serie A: „Fără comentarii...”
Jucătoarea de la Australian Open a postat o poză cu ea nud, de pe platforma pentru adulți: „Sunt șocată de câți bani am făcut în două zile!”
Tenis
Jucătoarea de la Australian Open a postat o poză cu ea nud, de pe platforma pentru adulți: „Sunt șocată de câți bani am făcut în două zile!”
„Penalty de Oscar! De trei ori Oscar!” » Ridică semne de întrebare privind faza decisivă din Inter - Liverpool: „Neamț pentru neamț”
Liga Campionilor
„Penalty de Oscar! De trei ori Oscar!” » Ridică semne de întrebare privind faza decisivă din Inter - Liverpool: „Neamț pentru neamț”
Numit analfabet de Varga, antrenorul român a răspuns dur: „Așa i se spune în lumea interlopă”
Superliga
Numit analfabet de Varga, antrenorul român a răspuns dur: „Așa i se spune în lumea interlopă”
Primul blindat românesc, VLAH, va fi prezentat la Moreni. Imagini dezvăluite FOTO
Profit.ro
Primul blindat românesc, VLAH, va fi prezentat la Moreni. Imagini dezvăluite FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Soluția de urgență? Un fost mare internațional, pregătit să-i ia locul lui Arne Slot la Liverpool

Louis Munteanu, INTERZIS la interviu?! » Iuliu Mureșan a intervenit în direct și a explicat ce s-a întâmplat după meci


Comentarii (3)
remarque
remarque  •  09 Octombrie 2025, 15:24

incercati sa intelegeti ca in Romania exista si altceva decat FCSB. https://www.youtube.com/watch?v=loIWfoUzcE0 https://www.youtube.com/watch?v=qdEmFgdpB-o

remarque
remarque  •  09 Octombrie 2025, 15:19

:))))))))))))) pai la U vin la meciuri 10.000 de suporteri in BT Arena. Adica de doua ori mai multi decat la Salonic. https://www.youtube.com/watch?v=kQm0-OYeoIk

Gigistotel
Gigistotel  •  09 Octombrie 2025, 12:44

Vamos Aris!

Vezi toate comentariile (3)
Comentează