SPORTURI  »  BASCHET  »  EUROLIGA

FOTO Scene șocante în Euroliga, chiar lângă România » Confruntare violentă între suporteri, după un mesaj politic

Articol de - Publicat sambata, 25 octombrie 2025 11:22 / Actualizat sambata, 25 octombrie 2025 14:56

Tensiune maximă și scene de violență în tribunele Stark Arena, la meciul din Euroliga de baschet dintre Partizan Belgrad și Paris.

Un banner cu mesaj împotriva președintelui Serbiei, Aleksandar Vucic, a declanșat o confruntare violentă între facțiuni ale propriei galerii a lui Partizan, transformând meciul într-un incident cu conotații politice.

Bannerul care a aprins scânteia

+5 FOTO

Incidentul a pornit după ce un suporter a afișat un banner pe care scria:

Studenții înăuntru, Vucic afară, trădător! Oricine susține BIA este gunoi.

- era afișat pe banner

Mesajul îl viza direct pe Aleksandar Vucic, liderul Serbiei de aproape un deceniu, și făcea trimitere la BIA (serviciul de informații sârb) acuzat frecvent de opoziție că este folosit în scopuri politice pentru supravegherea adversarilor, jurnaliștilor și a studenților.

Potrivit imaginilor apărute pe rețelele sociale, mai mulți bărbați s-au apropiat agresiv de suporterul care ținea bannerul, încercând să-l forțeze să-l coboare. Ceilalți fani din jur au intervenit imediat, iar conflictul a degenerat în încăierări și fugă printre rândurile tribunei.

Conflict între două tabere din propria galerie

Presa din Serbia relatează că incidentele nu au fost simple tensiuni izolate, ci o ciocnire între două facțiuni ale grupului „Grobari”, galeria radicală a lui Partizan: una favorabilă președintelui Vucic și o alta care se opune influenței politice asupra clubului.

De fiecare dată când liderii galeriei încercau să pornească scandările obișnuite, o parte a sălii răspundea cu fluierături.

Situația s-a agravat și din cauza unui alt moment controversat: la începutul meciului, o parte dintre fani au afișat un banner în memoria lui Nebojsa Pavkovic, fost general și criminal de război condamnat, decedat luni la vârsta de 79 de ani.

Gestul a fost catalogat drept „scandalos” de presa sârbă, iar Euroliga urmează să decidă sancțiunile care vor fi aplicate clubului.

În timpul haosului din tribune, Partizan era învinsă pe teren

Partizan Belgrad a pierdut categoric în fața celor de la Paris Basketball, scor 83-101.

Deși autoritățile sârbe nu au emis încă un comunicat oficial privind incidentele, toate indiciile arată că violențele din tribune au fost o consecință directă a tensiunilor politice tot mai vizibile din societatea sârbă

Citește și:
Giganții fotbalului, prezenți la înmormântarea lui Franco Baresi! Fețe nemaivăzute de microbiști de ceva vreme și-au făcut apariția
Campionate
Giganții fotbalului, prezenți la înmormântarea lui Franco Baresi! Fețe nemaivăzute de microbiști de ceva vreme și-au făcut apariția
BYD atacă segmentul de lux: chinezii lansează o limuzină care să rivalizeze cu Mercedes și BMW
Noutati auto
BYD atacă segmentul de lux: chinezii lansează o limuzină care să rivalizeze cu Mercedes și BMW
U Cluj, dispusă să discute cu FCSB pentru Lukic: „Pentru suma asta, negociem” » Gigi Becali, șocat de preț: „Nu sunt prost!”
Superliga
U Cluj, dispusă să discute cu FCSB pentru Lukic: „Pentru suma asta, negociem” » Gigi Becali, șocat de preț: „Nu sunt prost!”
L-a pus la punct pe Florin Tănase: „Nu are respect! Dacă îi fac și eu statistica, dă cu virgulă!”
Superliga
L-a pus la punct pe Florin Tănase: „Nu are respect! Dacă îi fac și eu statistica, dă cu virgulă!”
Stațiunile Neptun, Jupiter, Venus, Saturn, Olimp, Costinești, Eforie și zona Tuzla atrag capital privat
Profit.ro
Stațiunile Neptun, Jupiter, Venus, Saturn, Olimp, Costinești, Eforie și zona Tuzla atrag capital privat
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Omul din umbră din echipa „Zeiței de la Montreal”: „Nota 10? Meritul Nadiei 80%. Eu – 1%!” + De ce nu vorbește Comăneci despre barbariile lui Karolyi

Cea mai mare sală polivalentă din România e aproape gata: „Aceasta este valoarea totală a investiției”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează