SPORTURI  »  BASCHET  »  CALIFICĂRI CE

Debut perfect: România a debutat cu victorie în calificările pentru Campionatele Europene de baschet

Articol de GSP - Publicat miercuri, 11 august 2010 00:00

Naţionala masculină de baschet a debutat cu o victorie importantă, 70-54, în campania de calificare pentru Campionatele Europene ( Divizia B) de baschet 2011 împotriva Suediei, echipa considerată principala favorită a grupei B.

Tricolorii au început meciul în atac, reuşind să înscrie primele puncte prin Paul Chetreanu. Cu o apărare foarte bine aşezată pe teren şi cu o evoluţie excelentă în ofensivă, România s-a desprins treptat, iar la finalul primului sfert, scorul a fost 19-14.

Nici în cel de-al doilea sfert, elevii lui Carl John Neumann nu au scăzut ritmul. Introducerea lui Titus Nicoară, care a marcat şase puncte consecutive, a făcut ca avantajul tricolorilor să crească, 27-14. Suedezii au dat semne de revenire şi au micşorat diferenţa, 30-25, însă finalul părţii secunde i-a găsit pe români în atac, 35-27.

Începutul celui de-al treilea sfert le-a aparţinut adversarilor care au egalat, 37-37, după mai multe greşeli comise în atac de baschetbaliştii români. Însă, coşurile de trei puncte ale lui Moldoveanu şi reuşitele lui Silvăşan sau Drăguşin au făcut ca scorul să devină 55-42.

În ultimul sfert, românii au dominat jocul, reuşind să-şi asigure o victorie importantă, 70- 54, în vederea calificării la Campionatele Europene. Reuşitele lui Silvăşan, Moldoveanu, Drăguşin sau Chetreanu au uşurat misiunea tricolorilor şi au făcut ca diferenţa de scor să fie liniştitoare.