SPORTURI  »  BASCHET  »

Houston nu cedează

Articol de GSP - Publicat vineri, 15 mai 2009 00:00

Los Angeles Lakers - Houston Rockets 80 - 95 (meciul 6 - scor general: 3-3)

Partida cu Lakers a fost un succes total pentru gazde, care au terminat seara fără să fie conduşi nici măcar o dată : L.A. - Houston 80 - 95.

Evoluţia de 32 de puncte a lui Kobe Bryant nu a fost suficientă pentru a tranşa calificarea în finala Conferinţei de Vest. Rockets a înscris prima şi echipa lui Phil Jackson nu a putut să revină în joc. După primele 5 minute, scorul era de 17-1 în favoarea lui Battier & Co..

"Tot ce am auzit în ultimele 2 zile a fost că nu ne vom mai întoarce în Los Angeles pentru următorul meci. Băieţii din vestiar nu au vrut să creadă asta."
(antrenorul lui Houston, Rick Adelman)

Brooks (3/4) şi Artest (2/7) au dominat zona de 3 puncte, concurînd cu adversarul lor, Jordan Farmar (3/5). După ce a marcat ultimele 8 coşuri consecutive în sfertul al treilea, Houston s-a distanţat la 10 puncte diferenţă: 75-65.

Jackson a hotărît ca Bryant să înceapă pe bancă ultima parte a meciului şi rezultatul s-a văzut pe tabela de marcaj, la finalul meciului.

"Nu e nimic îngrijorător. Vom ieşi şi vom juca. Este un meci pe teren propriu şi pentru asta ne vom lupta. Evoluăm altfel acasă şi este destul de evident asta." (Phil Jackson, antrenor Los Angeles Lakers)

Cîştigătoarea va juca împotriva lui Denver Nuggets, care a eliminat-o pe Dallas Mavericks cu scorul general de 4 la 1.

Top 5 marcatori:

1.Kobe Bryant (Los Angeles) - 32 de puncte
2.Aaron Brooks (Houston) - 26
3.Luis Scola (Houston) - 24
4.Carl Landry (Houston) - 15
5.Ron Artest (Houston) - 14

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni