SPORTURI  »  BASCHET  »  PLAYOFFS

Lakers, o nucă prea tare pentru Houston

Articol de GSP - Publicat joi, 07 mai 2009 00:00

Houston Rockets - Los Angeles Lakers 98 - 111 (meciul 2 - scor general: 1-1)

Gazdele au început în forţă meciul şi la capătul sfertului cu numărul 1, aveau un avantaj de 14 puncte (25-39). Gasol şi Bryant au fost o nucă prea tare pentru Houston, însumînd 25 de coşuri reuşite.

Rockets au revenit pe tabelă în al doilea sfert, preluînd conducerea partidei (56-53). Cu McGrady în continuare accidentat, oaspeţii au fost conduşi de Artest şi Landry. La capitolul recuperări, Ming şi Landry au fost performerii serii, fiecare cu cîte 10.

Cu 10 secunde înainte de sfîrşitul celui de-al treilea sfert, Fisher îl faultează dur pe Scola şi este eliminat direct. Tot cu eliminarea s-a întîlnit şi Artest, în minutul 5 al ultimei părţi, după un fault tehnic.

Parcă ambiţionat de locul 2 obţinut în cursa pentru cîştigarea premiului de MVP, Kobe Bryant a terminat seara cu 40 de puncte marcate, 6 recuperări şi 2 pase decisive.