SPORTURI  »  BASCHET  »  CUPA ROMANIEI

MCM Tîrgovişte, prima finalistă din Cupa României

Articol de GSP - Publicat vineri, 26 martie 2010 00:00

Campioana naţională la baschet feminin, MCM Tîrgovişte, s-a calificat în finala Cupei României, după ce a învins, la Bucureşti, în prima semifinală, formaţia Olimpia Bucureşti, scor 111-42 (61-24).

În a doua semifinală a Cupei României se vor întîlni formaţiile CSM Satu Mare şi LMK Sfîntu Gheorghe. Turneul final al Cupei României se dispută la Arena Baschetului, în Bucureşti, unde, sîmbătă, sunt programate finala mică şi cea mare. Deţinătoarea Cupei României este MCM Tîrgovişte.

Marcatoarele din prima semifinală a Cupei României au fost:
MCM Tîrgovişte - Thompson 22 puncte, Frohlich 15, Givens 12, Doron 11, Pârău 11, Ogorodnikova 10, Manta 9, Boriga 6, Uiuiu 6, Alecu 4, Toma 3, Mâneci 2;
Olimpia - Ursu 10 puncte, Crăciun 8, Bigica 8, Cursaru 5, Munteanu 4, Filip 3, Rotărescu 2, Grigore 2.

sursa:mediafax