Articol de David Istrate - Publicat vineri, 07 noiembrie 2025 18:57 / Actualizat vineri, 07 noiembrie 2025 19:18
Cu o înălțime de 2,36 metri, canadianul Olivier Rioux (19 ani), membru al echipei Florida Gators, a devenit cel mai înalt jucător din istoria baschetului universitar american. În urmă cu 4 ani, jucătorul originar din Quebec a intrat în Cartea Recordurilor.
Joi noaptea, Florida Gators a obținut prima victorie în actuala stagiune a NCAA, trecând la o diferență de 40 de puncte, 104-64, de North Florida. Gazdele au dominat ambele reprize și, la finalul meciului, antrenorul Todd Golden le-a acordat minute și rezervelor.
Înalt de 2,36 metri, Olivier Rioux a debutat în NCAA, pentru Florida Gators
Printre ele s-a regăsit uriașul Olivier Rioux, care, la 19 ani, are o înălțime de 2,36 metri. El a jucat puțin peste 2 minute, nu a atins mingea, însă a devenit cel mai înalt jucător din istoria baschetului universitar american.
7'9'' freshman Olivier Rioux is the tallest player in college basketball history 😳 pic.twitter.com/9qPR16u4xX
— SportsCenter (@SportsCenter) November 7, 2025
Rioux este originar din Terrebone, Quebec, iar Jean-Francois, tatăl său, are 2,03 metri, în timp ce Anne Gariepy, mama lui, are 1,85 metri. Având, așadar, gene puternice, el s-a înălțat foarte rapid și, în 2021, la 15 ani, avea 2,26 metri.
Drept urmare, Rioux a intrat în Cartea Recordurilor, fiind recunoscut drept cel mai înalt adolescent din lume. La liceu, el a jucat pentru IMG Academy și, în această vară, s-a înrolat la Universitatea din Florida.
„A fost incredibil. Susţinerea tuturor a fost extraordinară: a coechipierilor mei, a antrenorilor, a fanilor. Mă simt cu adevărat norocos”, a declarat Roux, citat de news.ro.
„La pauză, unii spectatori strigau să-l bag pe teren. Le-am spus: «Aveţi răbdare, va veni şi momentul lui». La pauză, când conduceam cu 24 de puncte, le-am spus băieţilor că trebuie să înceapă bine repriza a doua, pentru ca tinerii să poată juca. Când meciul era deja decis, era momentul potrivit pentru ca Olivier să trăiască în sfârşit prima sa experienţă universitară. Şi era vizibil foarte fericit”, a afirmat Golden, tehnicianul lui Gators.
Olivier Rioux are în palmares două medalii de bronz la AmeriCup, una la U16 (2021, Mexic) și una la U18 (2024, Argentina).
7’9” Olivier Rioux goes in for Florida @barstoolsports pic.twitter.com/debc5ixRIK
— Payton Mitchell (@lPaytonl) November 7, 2025
Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu