SPORTURI  »  BASCHET  »  EUROLIGA

Reacţie oribilă a unui oficial de la Panathinaikos către arbitru!

Dimitris Giannakopoulos, preşedintele temperamental al lui Panathinaikos

Articol de - Publicat joi, 23 aprilie 2015 00:00

Un oficial al echipei Panathinaikos a ameninţat un arbitru, după meciul de Euroligă pe care grecii l-au susţinut pe teren propriu cu ŢSKA Moscova, 86-85.

Clubul elen a fost amendat cu 150.000 de euro de comisia disciplinară a competiţiei, după ce preşedintele Dimitris Giannakopoulos s-a năpustit în vestiarul arbitrilor, ameninţîndu-i grav pe aceştia, deşi meciul se încheiase şi echipa sa cîştigase la limită.

"O să vă omor, nu mai plecaţi din Grecia în viaţă! Vă promit asta - vă omor pe toţi, vă omor familiile! O să vă f.. familiile, soţiile, copiii chiar în faţa voastră!", a urlat Giannakopoulos la arbitrii Recep Ankarali (Turcia), în care a aruncat şi cu o lumânare decorativă, Sreten Radovici (Croaţia) şi Damir Javor (Slovenia).

Cei trei oficiaseră meciul al treilea din sferturile de finală ale Euroligii, scor general 2-1 pentru baschetbaliştii ruşi. Aseară a avut loc cea de-a patra partidă.

Amenzi repetate

În foaia de joc completată de arbitrii agresaţi cu aventurile de la vestiare, aceştia au consemnat că în cele două minute în care Giannakopoulos s-a dezlănţuit, nici poliţia, nici alte forţe de securitate nu au fost prezente pentru a le lua apărarea.

Ieşirea preşedintelui nu a fost singurul motiv de amendă pentru clubul elen. Panathinakos a mai fost pedepsită pentru incidente repetate provocate de fani  - amenzi de 10.000 de euro pentru aprinderea torţelor în arenă, 12.000 de euro pentru folosirea laserelor şi 8.000 de euro pentru aruncarea unor obiecte pe teren.