BASCHET  ·  DINAMO-STEAUA

RECORD pentru România: câți spectatori au fost la U-BT Cluj-Napoca - CSU Sibiu! Azi e Dinamo-Steaua

Duminica, 13 Ianuarie

Astăzi se încheie prima fază a Ligii Naționale de Baschet masculin cu derby-ul Dinamo - Steaua.

5801 spectatori au fost ieri la U-BT Cluj-Napoca - CSU Sibiu, record absolut de asistență la un meci din Liga Națională de Baschet masculin a României!

50005797 2195795850483553 7525742494638669824 o

Au mai rămas doar 2 meciuri de disputat din prima fază a Ligii Naționale de Baschet masculin, însă niciunul dintre ele nu mai are relevanță în alcătuirea fazei a doua.

Totuși, ultima partidă reprezintă, cel puțin din punct de vedere al afișului, una atractivă, între cele două rivale istorice ale capitalei: Dinamo - Steaua.

Meciul se va disputa la 19:45, în Ștefan cel Mare, câinii încercând să obțină prima victorie a sezonului după 13 înfrângeri consecutive. De partea cealaltă, nici militari nu o duc foarte bine, ocupând locul 7 din 8 combatante în Grupa Valorică A.

Conform noului sistem al campionatului, echipele au fost împărțite inițial în 3 grupe valorice, urmând ca acum să fie grupate după cum urmează:

  • Grupa Roșie (Locurile 1-6) – BC CSU Sibiu, U-BT Cluj-Napoca, SCM U Craiova, CSM CSU Oradea, BCMU FC Argeș Pitești, SCM Timișoara
  • Grupa Galbenă (Locurile 7-12) – Steaua București, Dinamo Știința București, CSO Voluntari, CSM Mediaș, Athletic Constanța, CSM Phoenix Galați
  • Grupa Albastră (Locurile 13-18) – CSM Tîrgu Mureș, CSM Sighetu Marmației, CSM Focșani, ACS Târgu Jiu, Rapid București, CSM VSKC Miercurea Ciuc
  • Grupa Verde (Locurile 19-21) – CS Agronomia București, CN Aurel Vlaicu București, CS Universitatea Cluj-Napoca

Notă: Înlocuirea lui ACS Cuza Sport Brăila (echipă retrasă) cu CSM VSKC Miercurea Ciuc în Grupa Albastră urmează să fie votată în Consiliul Director al FRB.

În faza secundă, toate echipele vor începe de la 0, urmând să joace tur-retur fiecare cu fiecare. Apoi, formațiile din Grupa Roșie și primele 2 din Grupa Galbenă vor juca în play-off, celelalte echipe disputând meciuri contând pentru clasamentul final.

(Andrei Stroe)

10 leicostă un bilet la Dinamo - Steaua

 

Comentarii (1)

remarque  •  16 Februarie 2019, 13:32

Haide U!

Vezi toate comentariile (1)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
11:00 Tenis, WTA

Turneul din Istanbul

Telekom 4
12:00 Tenis, ATP

Turneul din Barcelona

Telekom 4
12:00 Snooker

CM: Sheffield

Eurosport
12:30 Tenis, WTA

Turneul din Stuttgart

Digi 2
19:30 Fotbal, Liga 2

Mioveni - Petrolul

Digi 1, Telekom 1
21:00 Baschet M

Panathinaikos Atena - Real Madrid

Digi 4, Telekom 4
21:30 Fotbal, La Liga

Valladolid - Girona

Digi 3, Telekom 2
21:45 Fotbal, Cupa Germaniei

Hamburg - Leipzig

Telekom 3
21:45 Fotbal, Premier League

Tottenham - Brighton

Eurosport
22:30 Fotbal, La Liga

Alaves - Barcelona

Digi 1, Telekom 1
22:45 Baschet M

Zalgiris Kaunas - Fenerbahce Istanbul

Digi 4, Telekom 4
Program TV complet

Liga 1

Play-off
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 CFR Cluj 6 4 2 0 6 - 1 41
2 FCSB 6 3 2 1 9 - 5 36
3 CSU Craiova 6 3 1 2 6 - 5 33
4 Viitorul 6 3 2 1 9 - 5 30
5 Astra Giurgiu 6 1 0 5 2 - 9 24
6 Sepsi OSK 6 0 1 5 1 - 8 20


Play-out
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 Gaz Metan 6 5 1 0 10 - 3 32
2 Dinamo 6 5 0 1 10 - 4 31
3 Poli Iași 6 2 1 3 5 - 7 24
4 FC Voluntari 6 3 2 1 9 - 6 22
5 FC Botoșani 6 1 1 4 3 - 7 22
6 Hermannstadt 6 0 2 4 3 - 9 18
7 Călărași 6 1 2 3 4 - 9 17
8 Chiajna 6 1 3 2 9 - 8 15
Du 28.04.19
21:00
FCSB
-
Astra Giurgiu
-
Lu 29.04.19
18:00
CSU Craiova
-
Sepsi OSK
-
Lu 29.04.19
21:00
CFR Cluj
-
Viitorul
-


Play-out
Vi 26.04.19
21:00
Chiajna
-
Gaz Metan
-
Sa 27.04.19
16:00
Călărași
-
Hermannstadt
-
Sa 27.04.19
19:00
FC Voluntari
-
Dinamo
-
Du 28.04.19
18:00
FC Botoșani
-
Poli Iași
-