SPORTURI  »  BASCHET  »  FINAL FOUR

Știm semifinalele Cupei României la baschet masculin! U-BT Cluj-Napoca a evitat dramatic primul eșec intern al sezonului

Articol de - Publicat joi, 15 februarie 2024 22:40 / Actualizat joi, 15 februarie 2024 23:10

U-BT Cluj-Napoca a revenit formidabil în ultimele minute ale meciului cu CSO Voluntari, din sferturile Cupei României la baschet masculin, și s-a impus, scor 96-92. În careul de ași s-au mai calificat CSM Oradea, CSM Constanța și CS Rapid.

U-BT Cluj-Napoca era neînvinsă pe plan intern în acest sezon, 21 de victorii consecutive. Elevii lui Mihai Silvășan au fost testați serios de CSO Voluntari, în sferturile Cupei României.

Cine e Denisa, iubita lui Istvan Kovacs, care a făcut furori în această săptămână în București
GALA SPORTULUI

U-BT Cluj-Napoca, revenire formidabilă în sferturile Cupei României

Cu Trevon Allen la meciul sezonului, 30 de puncte, ilfovenii s-au desprins în ultimul sfert. La intrarea în ultimele 5 minute aveau un avans de 8 puncte.

A fost momentul în care D.J. Seeley a devenit „automat”. A reușit două aruncări de la mare distanță, l-a servit o dată impecabil e Stipanovic, iar soarta partidei s-a întors.

Defensiva campioanei a închis toate culoarele și a adus calificarea în semifinalele Cupei României. Acolo vor da peste CSM Constanța, învingătoare în fața lui CSU Sibiu, scor 67-63.

16 puncteau avut cei mai buni marcatori ai lui U-BT Cluj, Jones, Patrick și Seeley

Pe cealaltă jumătate de tablou, Rapid s-a distrat cu Petrolul, scor 78-57, iar CSM Oradea a trecut de CSM Târgu Mureș, 77-71.

Meciurile din sferturile de finală s-au disputat în sala „Horia Demian” din Cluj-Napoca. Semifinalele și finala se mută în sala Polivalentă din același oraș.

Programul semifinalelor Cupei României:

• Rapid - CSM Oradea, sâmbătă de la ora 17:30
  • U-BT Cluj - CSM Constanța, sâmbătă de la ora 20:30

Potrivit site-ului oficial al Federației Române de baschet, finala este programată duminică, 18 februarie, de la ora 20:30.

Toți ochii la Londra » Ziua în care U-BT Cluj-Napoca își va afla adversara din sferturile EuroCup