Alte știri din fotbal
Daniel Pancu, despre momentul eliminării: „Poate nu cunosc bine regulamentele” + „Nu voi lua niciodată pastile”
0
Andrei Nicolescu și-a vărsat oful după victoria cu Rapid: „Ne-au făcut «muci», ăsta e cuvântul”
0
Victor Angelescu le reproșează un singur lucru jucătorilor și comentează ieșirea nervoasă a lui Pancu
0
Derby cu de toate în Giulești! Totul despre eliminarea lui Pancu, Negoiță în altă lojă decât Dinamo și Dan Petrescu lângă Hagi
0
Știri din fotbal internațional
Sorescu l-a salvat pe Rădoi în prima etapă cu o execuție în stilul lui Cristiano Ronaldo
6
Nou-venitul la Inter i-a adus victoria lui Cristi Chivu în ultimul amical al verii
0
Debut de coșmar pentru Kevin Ciubotaru la noua echipă
0
Djed Spence, oficial la Inter: „Exact asta veți vedea din partea mea”
0
Lifestyle
Bernadette Szocs s-a relaxat la piscină: „Sărutată de soare”
8
Anamaria a aflat decizia judecătorilor în procesul cu superstarul Luka Doncic: ce se întâmplă cu cele 50 de milioane de dolari
0
Vestea momentului la Timișoara: Guvernul a deblocat construirea noului stadion „Dan Păltinişanu” » Când va fi gata
7
Cristiano și Georgina au semnat contractul prenupțial » Detalii noi de la cea mai discretă nuntă a anului
0
Motorina standard se ieftinește cu 68 de bani pe litru de la ora 24.00, în ...
Libertatea
Care sunt șansele ca R. Moldova să renunțe la independență pentru a intra ...
Adevărul
Continuă șantierul la a doua cea mai mare Sală Polivalentă din România
GSP SPECIAL
Cod roșu de incendii în Caraș-Severin: 300 de hectare mistuite de flăcări, ...
Libertatea
Eu am dat exemple de țări din aceeași zonă, nu de pe alte continente, cu alte tradiții și culturi. Aici, in mica Europă, suntem asemănători ca stil de viață, dar nu ca mod de a înțelege anumite lucruri. Vorbești de exemple, de idoli, ți se pare cumva că Doncic a avut vreun predecesor ilustru in Slovenia, o țară de schiori, cum ar spune specialiștii de la noi? E nivelul de trai din România atât de ridicat față de cel din Serbia, Croația sau Ungaria, astfel încât noi să nu putem genera sportivi cu foame in sporturile de echipă? A ieșit acum cu voleiul, ne tot lăudăm cu rugby-ul dar nu vedem numărul mare de naturalizați, ne amăgim cu fotbalul. Numărul de locuitori ar trebui să conteze ca arie de selecție, mai ales intr-o țară săracă, precum România. Și nu vorbesc de orașele mari, cu toate că și acolo sunt mulți băutori de bere la pet de 2 litri. Dar noi facem sport privat doar la oraș, că sunt părinți cu bani și conturi de fb. Dacă vrei exemple din alte continente, in Brazilia numărul contează, de aia au tone de fotbaliști, voleibaliști, baschetbaliști, mai nou handbaliști. Și “-iste”, evident. Iar rivalitatea regională atrage dezvoltarea sportului și in Argentina de exemplu. Noi nu rivalizăm cu nimeni, poate doar declarativ cu ungurii și dacă ne convine că batem, cu bulgarii. In rest nu vrem sa fim egalii sârbilor sau, mai nou, ucrainenilor și ungurilor, care se dezvoltă enorm in sport. Noi devenim o pată neagră pe hartă și in acest domeniu.
Nu te prea pricepi la baschet. Ai făcut socoteala fără Germania.
Nu cred ca numarul de locuitori e un criteriu valid. In cazul acesta, India ar trebui sa fie o mega putere in sport. Pentru a dezvolta baschetul romanesc avem nevoie de performeri, care sa fie eroii copiilor ce se apuca de baschet. Asa cum copiii americani merg la baschet, visand sa ajunga intr-o zi ca Michael Jordan sau LeBron, la fel ar merge si in Romania daca ar avea un idol, visand sa ajunga si ei intr-o zi sa joace in NBA, sau macar in campionatul universitar.
Canada a eliminat Spania, campioana mondială, pentru a ajunge în acest sfert. Nu a fost chiar o plimbare, au echipă bună.
Între sfert-finalistele acestui campionat mondial am avut următoarele țări: Slovenia (2,1 milioane locuitori, Doncić, Dragic și Cancar joacă în NBA), Letonia (1,9 milioane locuitori, Bertrans și Porzingis, care a fost accidentat, joacă în NBA), Lituania (2,8 milioane locuitori, Valanciunas și Domantas Sabonis, care nu a participat la CM, joacă în NBA) și Serbia (6,8 milioane, doar cu Bogdanovic prezent din NBA, pentru că Nikola Jokic, MVP și Campion al NBA se joacă cu caii). Jumătate din echipele prezente în această fază reprezintă țări cu o populație însumată sub cea a României. Noi nici nu visăm să avem pe cineva în NBA, iar naționala este o umbră urâtă ce strică imaginea zonei geografice. La acest campionat au participat și Grecia, care are și ea vreo 3 baschetbaliști în NBA, frați e adevărat, dar unul e fost campion și MVP, sau Muntenegru cu Vucevic de la Chicago Bulls. Noi ne ridicăm gulerul cămășii albe și nu suntem în stare să facem lobby printre televiziuni pentru a aduce meciurile astea în România. E vacanță, puștii ar putea vedea și visa. Pe noi ne interesează doar să organizăm camp-uri pe banii părinților, un fel de meditații, care însă nu produc nimic. Tinerii care apar sunt de obicei copii de foști sportivi și se mulțumesc cu locul asigurat de regulile impuse de FRB pentru prezența unui român pe teren. Asta dacă nu e folosit vreun american naturalizat. Important e însă că șefa baschetului nostru e în Board-ul Federației Mondiale și asta ne certifică cumva.
Canada nu avea cum sa rateze semifinalele. Si dupa parerea mea, are prima sansa contra Serbiei, care aliniaza doar 3-4 jucatori din NBA, si care fara MVP-ul+Campionul Jokic si-a atins apogeul potentialului la acest turneu. Finala va fi indiscutabil SUA-Canada, si cred ca americanii au serioase motive sa tremure. Sa nu uitam ca SGA a fost un candidat solid la titlul de MVP, a fost selectat si in All Star game, Dillon Brooks a avut un an foarte bun cu Grizzlies, iar Kelly Olynyk e un rebounder foarte bun.
Romania cand joaca?
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.